Dárci života

Československo, 1952, 9 min

Režie:

Jiří Hanibal

Václav Voska

Transfuse krve je jedním z nejúčinnějších lékařských zákroků při úrazech, nadměrné ztrátě krve, otravách i před těžkými operacemi. Lidská krev, bez níž se dosud lékaři při transfusích nedovedou obejít, je odebírána na zvláštních transfusních stanicích, kam se dostavuje pravidelně celá řada dárců krve. Neznají pro koho je jejich krev určena, vědí však, že může zachránit lidský život. Tak je tomu i s Janem Součkem. Dochází sem pravidelně a setká-li se jednoho dne s malou školačkou, nedoví se ani, že to je děvčátko, jemuž jeho krev zachránila život. A malá Anička Horáková, jež uběhla při hře s míčem pod jedoucí automobil, jej také nepozná. Dva neznámí lidé kolem sebe projdou a přece jsou spojeni neviditelným poutem krví. (Filmový přehled)

ripo

Naše zdravotnické instituce rozvíjejí čas od času rozsáhlé náborové kampaně, volající všechny lidi ochotné pomoci bližním darem ze všech nejvzácnějším — lidskou krví. Při úrazech, těžkých operacích, ztrátách krve, otravách, jsou okamžiky, kdy záchrana lidského života je podmíněna dostatečným množstvím životadárné krve. Posledním prostředkem je často mnohokrát opakovaná transfuse, někdy i úplná výměna krve těžce nemocného pacienta. Doby, kdy nemocného zachraňoval na poslední chvíli svou krví některý z jeho blízkých, jsou již dávno za námi. Lékařská věda pokročila tak daleko, že dokázala uchovat darovanou krev po celou řadu dní. Na každého pacienta čeká krev od neznámého dárce. Je však třeba vysvětlit lidem, aby přicházeli se svým vzácným darem, třebaže neznají ty, jimž jejich krev zachrání život. — Touto výzvou a vysvětlením je krátký film posluchačů filmové fakulty AMU „Dárci života", který bude dobrou posilou našim zdravotnickým organisacím v jejich úsilí o získání co největšího počtu obětavých zachránců lidských životu — dárců krve. Filmový přehled 51/1953 ()