Naše řezbářství

• Bulharsko Našeto rezbarstvo
všechny plakáty
? %
Bulharsko, 1952, 27 min

Krátký kulturní film o bulharském řezbářství. Ukazuje mistrné výtvory lidových řezbářů na různých nádobách, i truhlách a také na jejich obydlích. Mimo to nám ukazuje umělecká díla některých řezbářských škol trevnenské, samokovské a macedonské jimiž jejich tvůrci zdobili chrámové prestoly a ikonostasy a posléze nás tento snímek seznamuje také s řezbářskými výtvory z poslední doby, do nichž současní bulharští mistři vtělují výjevy ze šťastného života své vlasti. (FILMOVÝ PŘEHLED 5 / 1954) (oficiální text distributora)

ripo

S řezbářskými výtvory se setkáváme už v dobách nejdávnějších, neboť řezbářství je jedním z nejstarších umění. Také bulharské řezbářství je dokladem staré bulharské kultury. Bulharské domy jsou opravdovými klenoty národní bulharské architektury a jejich bohaté vyřezávané stropy, s květnatými ornamenty, jsou důkazem úžasné básnické fantasie, umělecké tvůrčí síly i trpělivosti řezbářských mistrů. Domácí nářadí, lavice, stolce, oltáře i ikonostasy — to je skutečná klenotnice řezbářského mistrovství. Umělecká dřevořezba, jeden z nejkrásnějších a nejosobitějších projevů bulharského národa, dosahuje za dnešního lidově demokratického režimu nového rozmachu a zaujímá důležité místo v bulharském lidovém umění. Filmový přehled 5/1954 ()