Reklama

Reklama

Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (262)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Áno, pre mňa je tento film jedným z najväčších prekvapení tohto roku. Film, ktorý prišiel potichu, bez reklamy, dokázal vo mme po dlhej dobe opäť vyvolať pocit, že pozerám FILM, že doslova hltám príbeh a užívam si každý záber filmu. Niet pochýb, že režisér nemal žiadne komerčné úmysly a očaril ho príbeh, ktorý sa snaží rovnako očarujúco podať. Hudba je nádherná, exteriéry pred i po ruskej invázii sú zvládnuté na jednotku. Herecké obsadenie to je kapitola sama o sebe. Detskí hrdinovia, ktorí boli vybraní ako neherci zo školy v Kábule, zvládli svoje úlohy výborne. A že bolo čo hrať, pretože títo chlapci ťahali takmer celú prvú hodinu filmu. Všetci ostatní boli samozrejme výborní tiež, zaujme hlavne predstaviteľ hlavnej úlohy/Amir/ ,ktorého poznáme z filmu Let 93, kde hral jedného z teroristov.DVD obsahuje otitulkované bonusy a krásny trailer. Silný príbeh je to, čo sa v dnešných filmoch ťažko hľadá.Tu som ho našiel a som za to vďačný.Film 10/10. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Film na který se nezapomíná a na který se určitě ještě podívám a takových je opravdu málo. A zcela jistě si musím přečíst i knihu. - Nebe plné draků. - Malý, hrdý, kouzelný, ale také zranitelný Hassan. - Křehkost dětských vztahů. - Amir a svědomí. - Zajímavá, ale pro mě těžko uchopitelná kultura. A na závěr citace z filmu: "Je jen jediný hřích a to krádež. Každý jiný je z něj odvozen. Když zabiješ člověka, ukradneš mu život, jeho ženě ukradneš právo na manžela a jeho dětem právo na otce. Když lžeš, ukradneš někomu právo znát pravdu." Vyjímečný film a pro mě silný zážitek. ()

Reklama

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Kdybych měl tenhle film popsat jedním slovem, uvedl bych asi laskavý. I přes válku, která se tehdy stala, spousty utrpení, odcizení a ztrát, mě jiné slovo nenapadá. Přes tohle všechno je příběh vyprávěn v tomhle duchu a graduje hlavně na konci. Neznámí a přitom velmi dobří herci v příběhu dvou malých kluků, kteří kdysi dávno tak strašně rádi pouštěli draky, ale osud jim přichystal trošku jiný scénář, než si sami představovali. Moc pěkný příběh a lepší čtyřka, zatím… ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Mám rád tenhle typ filmů, kdy se za nějakým silným osobním příběhem promítají hybné dějinné události a když jde navíc o dějiny nějak exotické. Marc Forster se rozhodl adaptovat stejnojmennou knihu Khaleda Hosseiniho a vznikla tak freska čítající afghánskou harmonii poklidných 70. let prosperity této pro Evropana skutečně hodně exotické země, sovětskou okupaci v 80. letech, teokratickou krutovládu Talibanu v letech devadesátých, jež byla logickou reakcí na ztrátu národní suverenity a svobody národa, který nebyl nikdy podmaněn a který si nikdy v historii nikdo skutečně nepodrobil. Pro alespoň částečné (jak jen je to pouhou percepcí audiovizuálního díla nemožné) porozumění aktuálně tak hodně medializovaná země skutečně dobře exponovaný snímek. Přes zjevné posunutí rastru od autentičnosti předlohy směrem k ,,amerikanizaci" zobrazovaného, která samozřejmě nejvýše čiší v uměle autentických pasážích afghánské reality, jež je i přesto ovšem velmi sugestivní, je výsledný dojem na americký velkofilm skutečně neobvykle dobrý. Marc Foster koncepčně eufemizuje naturalistické scény a dává svému filmu spíše romantický rozměr, který podtrhuje řada lyrických scén včetně té titulní, čímž navazuje na silnou americkou tradici podobně koncipovaných dramat. Přesto je Lovec draků svou podstatou projekt nekomerční a zasluhuje uznání... Podobné filmy: Ukamenování Sorayi M. ()

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

O Lovci draků jsem před shlédnutím filmu nikdy neslyšela, náhodou jsem si ho skopírovala z přítelova disku v domnění, že se večer podívám na rozmáchlou fantasy. Tak díky bohu, Eragon to nakonec nebyl, dostalo se mi jednoho z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu vůbec. Neskutečně citlivý a smutný příběh, který musí dojmout snad každého mrzouta. Navíc dost poučná část historie o ruském napadení Afgánistánu. 90% ()

Galerie (17)

Zajímavosti (9)

  • Afganské ministerstvo kultúry zakázalo distribúciu filmu do kín aj na DVD, ako dôvod uviedlo podnecovanie rasového násilia v krajine. (sWONDER)
  • Po dotočení filmu studio spolupracovalo, spolupracuje a spolupracovat i nadále hodlá s afghánskými odborníky, neziskovými skupinami, vládními úředníky i bývalými zmocněnci americké vlády, aby mělo stálý přehled o stavu chlapců, jelikož mělo oprávněné obavy o jejich bezpečnost. Zařídilo také, aby se v době premiéry snímku nenacházeli v Kábulu. (DaViD´82)
  • Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (více)

Reklama

Reklama