The Female Closet

Kaat Beels

Hudba:

Ikue Mori

Radko

Informačne bohato pokrytý trojportrét lesbických umelkýň z rôznych dôb - viktoriánskej fotografky, dadaistickej kolážistky z Weimarskej republiky a súčasnej maliarky. Dochované zábery diel striedajú citáty dobovej tlače, literatúry, rozhovory s umenovedcami, sociológmi a pod. Sledujeme postupné zradikálňovanie tvorivého prístupu homosexuálnych umelkýň v čase, v súlade s padaním rôznych spoločenských tabu. Historická konfrontácia troch rôznych životov ukazuje prechod od rafinovanej hry s vlastnou sexuálnou identitou, kde sa viac skrývalo v náznaku, ako otvorene ukazovalo, cez zobrazovanie vlastných snov, vízií a predstáv až k otvorenému boju proti nenávideným ikonám náboženstva a pohlavia. Súčasná maliarka, ktorej portétom sa dokument završuje, vo svojich veľkoformátových maľbách chudáčika čuráčika nemilosrdne upaľuje, odsekáva, mliaždi, odstriháva a kúskuje. Spoznal som tri zaujímavé osobnosti a čiastočne aj ich tvorbu. No aj po zhliadnutí tohto dokumentu, nakrúteného známou feministickou režisérkou musím naďalej konštatovať, že stále nerozumiem zdôrazňovanému poukazovaniu na súvislosti medzi osobitosťou umeleckého prejavu a sexuálnou orientáciou. ()