Děvuška s daljkoj reki

• Sovětský svaz Девушка с далекой реки (více)
všechny plakáty
? %
Sovětský svaz, 1928, 77 min

Mladá telegrafistka Chizhok z daleké tajgy se díky dennímu čtení teček a čárek z pásek dozvěděla o velkých změnách odehrávajících se v zemi. Nakonec tak realizovala svůj sen – vydala se na cestu do Moskvy. Přišlo první zklamání při setkání s NEP (Nová Ekonomická Politika) v hlavním městě, které však brzy ustoupilo radostnému pocitu jednoty s životem města Komsomol. Když se Chizhok vrátila domů, přijala aktivní roli v rozlehlém budování, která začalo během její nepřítomnosti. Film v žánru lyrické kinobásňě Jevgenije Červjakova mistrovsky používá rytmické a montážní prostředky pro vysílání emocionálního podtextu akce, které přechází ze zpomaleného provinčního života do rychlého rytmu v Moskvě. Opakování nastává ve finále filmu, když místo ospalého života se hrdinka při návratu setkává s intenzivním životem během budování. Lyrika vyzařovala nejen z postavy hrdinky, ale i z obrazu krajiny. Vlastní kompozice filmu – pohyb syžetu a montáž – se plně podřizovala poezii, kterou mladý tvůrce objevoval v realitě všedního dne. Nekomplikovaný a sentimentální příběh našel uplatnění coby nový přístup k poetickému obrazu obyčejných lidí a situací. Filmu se dostalo sovětské i světové pozitivní kritiky. (Mr.Ocek)