Kontrevolucija ně projdět

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1968, 11 min

Krátké dokumenty byly vyrobeny na zakázku vlády SSSR. Kameramani v čele s režisérkami Irinou Setkinou, Irinou Venžer a Jekatěrinou Vermiševou přišli spolu s 240-tisícovou sovětskou armádou do ČSSR, aby v Praze v průběhu 22.8.1968 zachytiliy události potlačení kontrarevoluce a obnovení „socialismu, přátelství a míru". Už o tři dny později byly promítány jako předfilmy v kinech Moskvy. Všechny čtyři filmy variují jednotné schéma - z nadzemské perspektivy komunismu (letecké záběry krajiny) nám přicházejí na pomoc „bratři ve zbrani", obracejí se k nám jako k přátelům, které zachraňují před lží kontrarevoluce. (Letní filmová škola)

lukax

Jako propaganda je to… prostě funkční. Třeba záběry diskusí studentů se okupujícími jsou vybrány tak dobře, že to skoro opravdu vypadá, jako by informovali Sověti Čechy a ne naopak. :-) Velkou část filmu zabírá vyprávění o krizovém vývoji před okupací, ta je pak popsána jako nevyhnutelný důsledek a ospravedlňována nalezením skladů zbraní, které si tu měli „kontrarevolucionáři“ připravovat. To mi přišlo zajímavé, čekal jsem větší roli „zvacího dopisu“. ()