Hell's Bells: The Dangers of Rock 'N' Roll

všechny plakáty
Dokumentární / Hudební
USA, 1989, 185 min

okkac odpad!

Můj koníček, kromě poslechu rockové a metalové muziky, je také studium historie daného žánru, a s tím spojené různé dokumenty. O tomto jsem dopředu nic nevěděl a narazil jsem na něj náhodou. Říkám si Hell's Bells nezní špatně a podtitulu The Dangers Of Rock 'N' Roll jsem nevěnoval pozornost. Rok výroby mne také docela zajímal, jako pohled na tuto muziku z té doby. No a po pár minutách přišel šok, když jsem zjistil, že to bylo natočeno katolickou církví, jakožto výklad jejího pohledu na nebezpečí metalové muziky. Jako ateista jsem nikdy nad tímto neuvažoval a církev jako instituci nesnáším, takže jsem koukal ze zajímavosti dál, vědom si možné psychické újmy, kterou bych mohl utrpět. Celou dobu nás provází jeden chlap ve středním věku vzhledem poplatným do 80.let se slizkým knírem. Začal výkladem počátku a vývojem rockové hudby, aby pak následně začal vyjmenovávat právě ta zmíněná nebezpečí. Kromě klasických drog, sexu, alkoholu a podobným věcem, které byly zmíněny hned na úvod, začal vysvětlovat největší nebezpečí a to SATANA. V tu chvíli jsem to fakt smíchy nevydržel. Aby bylo jasno. Ten chlap nebyl žádný kněz, který by plival oheň a síru a zuřivě gestikuloval rukama. Naopak výklad byl hodně poklidný, ale už jen nad samotným obsahem musíte kroutit hlavou. Jednou z nejvíce probíraných kapel nebyly Black Sabbath, jak jsem čekal, ale Led Zeppelin. V jednom rozhovoru byl kytarista Led Zeppelin Jimmy Page tázán, proč mají takový úspěch a proč hraje tak dobře na kytaru. Ten ze srandy odpověděl, že upsal duši ďáblovi a z toho se asi 20 minut řešilo, jestli je Jimmy Page satanista a rozebírají se tajné satanské symboly na obalech a v textech Led Zeppelin. Například když si pustíte Stairway To Heaven obráceně, uslyšíte tajné vzývání Satana (je to možné nalézt i na YouTube, stačí Staiway To Heaven satan). To samé ukázaly u dalších písní. Osobně tomu moc nevěřím. Jediné, kde se trefily bylo u jedné skladby skupiny Venom, kdy na začátku slyšíte právě nesrozumitelnou řeč a po přehrání pozpátku dostanete normální hlas o Satanovi, což ale bylo úmyslně schválně. Další co se rozebíralo byl klasický tzv. "paroháč" m/. Že jde o znamení zla a kdovíčeho ještě a ukazovali, na kolika obalech to je. Tohle a plno dalších keců si roztáhněte na 3 hodiny a dojde vám, co jsem dobrovolně vytrpěl. K tomu si ještě připočtěte asi každých 5 minut citát z bible a na konci ukázku jak by měla vypadat božská muzika (chlap hraje na píšťalu a zpívá o Ježíšovi a nějaké baby v bílém tančí na louce asi 5 minut - což je takový pěkný dorážecí bonbónek na závěr) a máte mučící video. Skoro jsem byl i zvědavý, co by asi tak řekli na nastupující vlnu floridského death metalu a v Norsku už taky sílící, ale v USA ještě neznámý black metal. Když rozebírají tak "nevinné" kapely jako Zeppelin, Black Sabbath, Motorhead, Dio a plno dalších, tak z toho by dostali patrně infarkt. Proto si na závěr neodpustím škádlivý výkřik: STAY METAL AND HAIL SATAN m/ :-)))) ()