Neandertálci - koniec jednej éry

(TV film)
Slovensko, 2006, 39 min

Príbeh Neandertálcov skončil rovnako, ako príbeh väčšiny druhov, ktoré kedy obývali Zem - vymreli. Nezvyčajné však je, že vyhynuli pred menej ako 30.000 rokmi, čím prenechali úlohu jediného žijúceho zástupcu ľudského rodu na tejto planéte druhu Homo sapiens. To je pozoruhodný jav, najmä ak uvážime, že zo všetkých ostatných živočíchov existujú minimálne dva druhy. Vrátane najbližších príbuzných človeka - šimpanzov a goríl. A pritom mali všetky predpoklady na úspešný rozvoj. Ich mozog bol rovnako veľký ako mozog súčasného človeka a ich organizmus sa mimoriadne dobre prispôsobil prírodným podmienkam doby ľadovej. Dokázali vyrobiť zložité kamenné nástroje a boli to zdatní lovci veľkej zveri. Napriek tomu počet Neandertálcov po viac než 200 tisíc rokov trvajúcej púti naprieč celou Európou a západnou Áziou klesol natoľko, že nakoniec vymreli. Archeológovia a antropológovia dodnes nenašli odpoveď na otázku, čo sa s nimi stalo a prečo ich takýto osud vlastne postihol. Predstavovali veľmi životaschopný druh, ktorý dokázal prežiť aj v tých najnáročnejších podmienkach, aké kedy ľudstvo poznalo. Dokázali sa prispôsobiť zmenám a mali zrejme všetky schopnosti na to, aby žili až dodnes. Prečo teda vlastne vymreli? (oficiální text distributora)

corona

Pre mňa tak trocha sklamanie, od slovenského dokumentu som čakala aspoň malú zmienku o náleziskách a tak aj ich výskyte na našom území a čo sa týka maskovania mala som dojem že sledujem dokument o homo erectus. Takisto mi vadila nešťastná animácia nočného lovu mamuta /nehodná ani rozprávky zo 70. rokov/ , kde z jeho dosekaného tela nevytieka ani kvapka krvi a nepochopiteľné prestrihy na modernú Ameriku, ktoré asi mali ukázať kam sa víťazný druh v pokroku dostal. Na tému zániku neanderálcov je natočených viac lepších dokumentov, preto viac ako *** nemôžem dať. ()

Flego

Ambiciózny slovenský dokument spĺňa predpoklady konkurovať podobným zahraničným projektom. Scenár Zuzany Kolečaniovej a Marca K. Kopeckého ( zároveň režisér ) je poctivý, rozprávanie je dynamické. Škoda amatérsky natočených trikových scén ( lov mamuta ). Keďže mám na dokumenty vysoké nároky, z tohto dôvodu nemôžem dať najvyššie hodnotenie. ()