Dokument o básnikoch slovenskej katolíckej moderny čerpajúcich tvorivé podnety z tradícií náboženskej poézie s ukážkami tvorby Pavla G. Hlbinu, Jána Haranta, Rudolfa Dilonga, Pavla Ušáka Olivu, Gorazda Zvonického, Mikuláša Šprinca a Janka Silana. (oficiální text distributora)

Hedka

Pohľad literárneho kritika Tomáša Winklera na tvorbu kresťanských básnikov, nie celkom oprávnene zaradených do tzv. slovenskej katolíckej moderny. Dokument sa snaží priblížiť toto vzácne poetické kresťanské dedičstvo širšej verejnosti a zároveň pripúšťa, že tento smer nie je ešte dostatočne preštudovaný a zrevidovaný. Autori boli po 45. roku násilne umlčaní a mnohí odišli do emigrácie. Názov literárneho smeru nie je celkom výstižný, veď samotný Dilong vážne spochybňoval termín "katolícka moderna" (Prameň 1937). Táto kresťanská náboženská poézia je inšpirovaná katolíckou vierou, tradíciou, má spirituálny meditatívny charakter a prelína sa ňou hlboký vzťah jednotlivých autorov k Bohu. Zároveň je na veľmi vysokej estetickej úrovni. Oceňujem ukážky niektorých básní v podaní vynikajúceho Štefana Bučka, zaujímavý strih a pohľad kamery na niektoré vzácne sakrálne objekty. Pre mňa dnešná nečakaná, výnimočná "televízna lahôdka". ()