Kenjac

Chorvatsko / Bosna a Hercegovina / Velká Británie / Srbsko, 2009, 90 min

Kenjac je bosensko-hercegovinský hovorový výraz pro osla, ale také pro tvrdohlavého člověka. Právě takový je Boro, který se svou ženou a synem přijíždí ze Záhřebu do svého rodiště v Hercegovině, aby se setkal s bratrem raněným ve válce a také otevřel staré rány z minulosti a urovnal si svůj život. Vše se odehrává na pozadí právě probíhající operace Bouře, ovšem válka je ve filmu přítomna jen jako matná kulisa a v prvé řadě jde o boj člověka se svou vlastní minulostí. (awful)

Eddard

Osel, plný symboliky, Chorvatska a pravdy skryté pod povrchem je velice pěkným příkladem moderního chorvatského filmu. Je svižný, vtipný, hořký, má oblouk. Tragikomika příběhu pěkně splývá s jeho kulisami - vyprahlým Chorvatskem, kde kousek za okrajem vesnice ještě pochodují vojáci a vybuchují granáty. Všechny postavy jsou tu zemité, každá si nese své jizvy (ať už šrapnel granátu v páteři, traumatickou vzpomínku na matku, nebo skrývané domácí násilí) a hlavně - rychle a snadno si získají naše sympatie. Víc než kdo jiný asi ústřední Nebojša Glogovac, jehož Boro, který se na týden vrací z Dubrovniku do rodného Drinovci, v sobě nese něco smutně opravdového. 70% ()