Rusasah La Tazal Fi Jaybi, Al-

• USA Bullet, The
všechny plakáty
Egypt, 1974, 121 min

Zuří Šestidenní válka a izraelská armáda obsazuje poloostrov Sinaj, čímž uštědřuje potupnou porážku Egyptu. Potupy se dočká i egyptská dívka Fatma, když je znásilněna postarším mužem ucházejícím se o její ruku. Naštěstí je tu ale její udatný bratranec, který neváhá odložit sbírky poezie a chopit se zbraně, když je potřeba bránit čest - Fatmy i celého Egypta. (Niktorius)

Niktorius

Jak vyléčit dívku z traumatu po znásilnění a ještě si získat její srdce? Přece vykopáním Židů ze Sinaje. __________ V první půli, kde se řeší osobnost hlavního hrdiny a jeho motivace k boji za vlast, selhává snímek v katastrofálně vystavěném vyprávění, jehož nepřehledný systém flashbacků způsobuje, že divák brzy neví, kdy je včera, kdy dnes a kdy zítra. Druhá, válečná, půlka se od ústřední postavy zase úplně distancuje a předkládá sérii volně ložených výjevů z válečného snažení, které by skvěle sedly do náborového videa nebo nějakého "Egyptského filmového týdeníku", ale plnohodnotný celovečerní film tedy opravdu netvoří. Byť ty jednotlivé výjevy mnohdy nejsou úplně špatně nasnímané. __________ P.S: Překvapila mne poměrně malá míra propagandy a patriotizmu. Krom povinných proslovů o hrdosti a obraně vlasti, dvojího vyvěšování egyptské vlajky (na níž vojáci v jednom případě vlastní krví píšou "Bůh je velký" :)) a zařazení postavy zjevně šíleného izraelského důstojníka s legračním jewfrem (má jen cca tříminutovou roli) se žádná velká oslava národa nekoná. Proti Indům jsou v tomto ti Egypťané úplni žabaři. ()