Zabudnutá brigáda

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1970, 33 min

Režie:

Gejza Ďurjak

Dokumentárny film o II. paradesantnej brigáde. Ukážka zo zvukového týždenníka "Nástup" - Dr.Tiso u Hitlera, privítanie "rýchlej divízie" po návrate z Kaukazu. Máj 1945 - prezidentská štandarda, oslavy oslobodenia, jasajúce davy, pochod jednotiek l.čsl.armádneho zboru. Štátny znak Slovenska. Jún 1943 - prvá pešia divízia, odchod na Východný front. Tiso a nemeckí dôstojníci. Slovenskí vojaci - život, ubytovanie, stravovanie, oddych. Postup slovenských vojakov - autá, tanky. Vyčíňanie Nemcov, žiaľ ľudí. Zatknutí, foto popráv, podpaľovanie domov. Hlásenia o prebehnutí slovenských vojakov na sovietsku stranu. Spomienky účastníkov bojov. Vytvorenie II.čsl.paradesantnej brigády v Sov.Zväze. Záverečné cvičenie a prehliadka. Pplk.Prikryl Vladimír preberá bojovú zástavu, prejav Fierlingera a Gottwalda, slávnostná prehliadka a odchod do boja, postup cez úzenie Sov.Zväzu. Karpatsko-duklianska operácia, namáhavý postup cez hory, vítanie v oslobodených dedinách. Boje, ranení, ošetrovateľka. Prechod cez rieku, postup v horách, let lietadiel, zničená dedina, nočné zábery bojov, delostrelectvo, zoskok parašutistov, ohne. Foto - partizáni. Dedinka Badín. Kôň na paši, žľab. Múzeum SNP, exponáty a dokumenty o činnosti II.paradesantnej brigády. Súčastný výcvik vojakov - výsadkárov v zime. Májová prehliadka - pochod vojakov. (oficiální text distributora)

Volodimir2

Nemám rád dokumenty, ktoré veľa toho nepovedia, alebo povedia A a nepovedia B, alebo je tak premotivovaný ideológiou, že nám dokument nepovie nič múdre. Keď by som neznalca vojnovej histórie oslovil, aby mi povedal, čo si odniesol z tohto dokumentu, iste by mal s odpoveďou veľké problémy. Na vojenskej prehliadke 1. československého armádneho zboru v Prahe dňa 17.5.1945 chýbala 2. samostatná československá paradesantná brigáda, ktorá bola súčasťou armádneho zboru. Takáto myšlienka zaznela aj z dokumentu, ale prečo tam táto zabudnutá brigáda nebola.? V dobe konania vojenskej prehliadky takáto jednotka už neexistovala a prečo? Podľa vojenských predpisov v prípade odcudzenia, straty alebo zničenia bojovej zástavy musí zaniknúť aj jej jednotka a to bol príklad tejto brigády, keď pri ústupe do hôr (pri potlačení povstania) sa ich bojovej zástavy zmocnili Nemci, respektíve ju niekde zakopali a už nenašli, alebo bola zničená. V júni 1943 východoslovenská rýchla divízia po doplnení kádrov a materiálu sa pretransformovala na 1. pešiu divíziu a opäť odišla potvrdzovať slovensko – nemecké bratstvo na východný front. Tu v októbri po drvivom útoku ČA a odrezaní 1. pešej divízie od ťažkých zbraní padli do zajatia a prejavili snahu bojovať v československom vojsku proti Nemcom 2091 vojakov, 38 poddôstojníkov, 46 dôstojníkov a práporčíkov. A tak z bývalých vojakov 1. pešej divízie, zo skupiny príslušníkov z náhradného práporu z Buzuluku, z časti bieloruských partizánov, Volíňskych Čechov a z vojakov a dôstojníkov československej zahraničnej armády v Londýne sa vytvorila 2. československá samostatná paradesantná brigáda v Sovietskom zväze v podriadenosti veliteľa 2. AZ. Táto jednotka cvičila od 20.1.1944 do 30.4.1944 v Jefromove a dňa 26.4.1944 prevzal veliteľ podplukovník Vladimír Prikryl bojovú zástavu (o ktorú prišli v slovenských horách). Nasledoval výcvik na Ukrajine a po vypuknutí SNP požiadal veliteľ o presun na Slovensko. Najskôr ich nasadili na karpatsko – dukelskú operáciu, ale po 10 dňoch veliteľ Přikryl žiadal jednotku stiahnuť pre vysoké straty na životoch. Nasledoval letecký most na Tri Duby na pomoc povstaniu. Ale v polovici októbra už situácia s povstaním bola veľmi zlá a tak jednotka, ako celok nasadená nebola, zapájali sa do bojovej činnosti v jednotlivých ohniskách až nakoniec nasledoval rozkaz generála Goliána o prechode armády na partizánsky spôsob boja. Časť vojakov brigády ostalo s veliteľom, časť prešla k partizánom a časť odišla domov. Tu nezodpovednosťou príslušníkov jednotky došlo k strate bojovej zástavy a tým k rozpusteniu celej brigády (trest bol neskôr zmiernený). A tak keď mám hodnotiť vojenský význam brigády a jej prínos vo vojne proti nacistickému Nemecku bol s ohľadom na možnosti jednotky úplne mizivý. A po vojne rozhodujúcim kritériom pre túto jednotku bol fakt, že sa stala kľúčovou figúrkou v šachovej partii mocných a ešte mocnejších. ()