Tančící skály

Kamera:

Jiří Strnad

Účinkují:

Jan Nečas, Igor Dostálek

Cyklus "Tančící skály" je pořadem otázek po pochopení vzniku a charakteru našeho fyzického světa. Odpovědi se lámou na předělu věd exaktních a humanitních, na hranici vědy a víry, na štěrbině mezi syrovou realitou a jejím uměleckým odrazem. A jako světlo za optickým hranolem vytváří duhu, tak i spektrum odpovědí kreslí pestrý obraz rozmanitosti lidského chápání. Celá duha je ale pouhým souborem složek jasného bílého světla. Náš pořad ukáže, že i pestrost pohledů je jen věcí jejich částečnosti, protože skutečnost je pouze jedna. Pořad chce pomoci vyvracet vzájemné mýty mezi vědou a vírou a zprostředkovat jejich smysluplný rozhovor. Vznik života na Zemi by nás neměl nechat v klidu. Ten okamžik, kdy hmota učinila první nesmělý taneční krok nebo kdy onen dávný tvor poprvé zaklonil hlavu a podíval se na hvězdy s nevyslovenou otázkou: "Jsme jen kusy hmoty vzniklé evolucí, jsme tančící skály?" V prvním díle hledá Igor Dostálek odpovědi u geologa, horolezkyně, psychoterapeuta a stejně jako i ve všech následujících dílech také u kněze a biologa Marka Orko Váchy. (oficiální text distributora)

salahadin

Sympaticky točený dokument pojednávající o pravděpodobně nejzásadnější otázce, kterou si lidské individuum klade od doby, kdy ho začnou zajímat i jiné věci, než ženy-víno-zpěv. Zajímavá je volba různých úhlů pohledu, srozumitelnost a zábavnost. Pro teenagery konečně parádní věc, kterou by mohli (měli) sledovat. ()