Horizont

Slovensko, 2011, 2 min

Režie:

Jozef Pollák

papaguy

Těžko říct, jak tento počin hodnotit. Spíše než-li o klasický krátkometrážní film se jedná o záznam vydařené a poměrně technicky náročné performance. Takže pokud bych měl hodnotit studentskou performanci, dal bych ****, pokud film, dal bych **. Jako záznam to absolutně v ničem nevybočuje, ale je mi jasné, že takhle se to dělá a k tomu jsou studenti vedeni. Ale i tak se to dalo udělat zajímavější (dramaturgií, střihem, kamerou, zvukově...), než jen sběr záběrů na kluka, který zdánlivě popírá princip gravitace a pobavených pohledů náhodných kolemjdoucích domorodců. ____ Nejsem si jistý s žánrovým zařazením mezi experimentální filmy. Ale ČSFD nemá na artová videa škatulky. ____ Poznámka k aktuálnímu kontextu pouličního umění: Vyhláškou je nyní v Praze umožněno pouliční umění bez nutnosti povolení, což dříve nebylo možné. Po centru se vyrojili eskamotéři, kteří byli fixováni zamaskovanými kovovými konstrukcemi v nejrůznějších gravitaci popírajících polohách. A samozřejmě s nezbytným kloboukem na peníze. Všichni měli snědou pleť (takže úplně opačně, než jak to bylo v tomto videu),:-) Nejdříve je nechávali být, stejně jako např. "živé sochy". Pak se radnice rozhoupala a strážníci je z jejich fleků začali vyhánět. Prý se nejedná o umění, ale o podvod... Já jsem si až do shlédnutí tohoto videa také nebyl jistý.:-D ()