Anak Pontianak

• angličtina Son of the Vampire (více)
Singapur / Hongkong, 1958

Oktavianus

Vždycky si rád rozšiřuju obzory. Zvlášť když jde o singapursko-hongkongský horor starý sedmapadesát let. Kupodivu to není až tak bizarní, jak by jeden čekal, poetika asijských filmů té doby je stejná v Japonsku jako v Hongkongu (a celkem ji mám rád), přesto film zvláštní rozhodně je - jako by si totiž nemohl vybrat, čím chce být. Od atmosférického a vpravdě brilantního hororového úvodu se dočkáme tří muzikálových vložek i scén, které svým laděním včetně hudby jako vystřižené z Četníka ze St. Tropez navozují pocit komedie. To je škoda a dost to snížilo můj od začátku velmi příjemný pocit z filmu. Začátek naznačoval, že hlavní postavou bude čarodějka, ale i z toho jaksi sešlo. Za zmínku ale rozhodně stojí dost odpudivé masky příšer, v nichž se původně lidské postavy mění, protože ty sice jsou evidentně gumové, ale mají přesně to "asijské kouzlo", o kterém jsem mluvil na začátku, s evropskými či americkými monstry splést nejdou. Délka filmu (103 minut) ale jednoznačně škodí, minimálně o půl hodiny by se dala zkrátit a nestalo by se vůbec nic. Zajímavá zkušenost, kterou bych ohodnotil snad i o hvězdu lépe, kdyby mě fakt parádní úvod (proměna ženy na lůžku, vstávání příšery z hrobu atd.) nenamlsal na ještě lepší film; takto cítím nevyužitý potenciál a určitou míru zklamání. ()