Operace Fraška

(festivalový název)
  • Bulharsko Operation Shmenti Capelli
všechny plakáty

Je nemožné nezapojit se do hry. Pokud se jí nezúčastníš dobrovolně, vstoupíš do ní, aniž bys chtěl. Operace Fraška je komedie o tom, co se nám událo před očima, aniž bychom si toho všimli. Absurdně obviněný vykonal absurdní zločin. Jednotlivé části zločinu na sebe nenechávají dlouho čekat: rukojmí, výkupné, přestřelky, výbuchy, mrtví. Ale potom se dým rozptýlí a nevychází z něj klasický zločin, ukáže se, že události vystavěli labyrint, ve kterém je nemožné nalézt kousek pravdy.Film o obyčejném člověku, kterého jen nikdo nechtěl pochopit. Film o naší době a jejích zločinech. Příběh o tajemstvích, která silní před slabými nemohou skrýt. (Festival bulharských filmů)

Kkahunaa

Film stojí žánrově na pomezí parodie akčích filmů, komedie a akčního filmu samo o sobě. Příběh je vymezen dvěma rovinami, jehož hlavní hrdinové jsou ztvárněny jedním a tým samým hercem (Vladi Kamrfilov). Hrdina první roviny, mocný muž, bojuje s kmotry podsvětí. Ten druhý s obyčejnějšími věcmi jako je např. pokus o vystěhování z vlastního domu. Oba svým způsobem bojují proti systému, každý po svém. Ozvláštnění filmu můžeme najít z hlediska akčnosti, jsou zde scény, které si nezadají s leckterým jiným akčním filmem daleko na západ. Tyto scény mají však jen chvilkově navozovat pocit, že se ocitáme v akčním filmu, ale dalšími prvky je nám dáno najevo, že tomu tak není (např. při závěrečbé přestřelce jsou přímými pozorovateli střelby dva hráči šachů a ani nehnou brvou). ()