Pokračujte v cestě: Automobilová fantazie

(festivalový název)
  • Španělsko Sobre Ruedas (el sueño del automóvil) (více)
všechny plakáty
Španělsko, 2011, 56 min

Režie:

Oscar Clemente

Španiel Óscar Clemente si v spolupráci s karikaturistom Miguelom Brievom a s architektom Diegom Brievom podali našu dennodennú „potrebu“ cestovania v autách. Práve toto spojenie robí z dokumentu o dlhodobom a enormnom probléme cestnej premávky odľahčený snímok, ktorý si je vedomí, že sa jedná o problém prakticky neriešiteľný. Jednoducho, minimálne vo väčších mestách sme od áut závislý. Autori hravou formou, kombináciou dokumentárnych záberov s často vtipnými animáciami či archívnymi materiálmi zobrazujú „svet automobilov“ často s poukazovaním na štatistické údaje (ako napríklad koľko krát by obklopili priemer Zeme všetky autá sveta, či aký veľký priestor na Zemi autá zaberajú). Vo filme sa snažia ukazovať alternatívy ako ekologické autá či nahradenie niektorých ciest pešími zónami a neustále poukazujú na asocializačný a nezdravý charakter premávky. Zvolená vtipná forma podania tak plní značne sebareflexívnu funkciu, ktorá si je vedomá, rovnako ako divák v kine, že o probléme je treba hovoriť, ale konieckoncov mu nie je možné zabrániť. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

Velmi zajímavý snímek nejen svým obsahem, ale i zpracováním (karikaturista se teda vyřádil), díky kterému byl film i úsměvný. Rozhodně jsem nelitovala zameškané hodiny španělštiny, když jsem místo toho šla na tento dokument (když už jsme u toho byl ve španělštině, takže jsem v podstatě nějakou tu hodinu tohoto jazyka měla ;) Snímek mě opravdu donutil zapřemýšlet a rozhodně se nezabýval jednoduchým tématem, které by šlo raz dva vyřešit. S tímto problémem možná začne lidstvo něco dělat, až nám opravdu dojdou veškeré suroviny a zdroje a nebude už nikde místo kvůli silnicím a cestám. Aneb kdo neviděl o hodně přišel. Viděno na AFO 2012. ()