Houbaření

(festivalový název)

Politik Aadu si vyrazí s manželkou do lesa na houby právě v den, kdy je novinářem telefonicky konfrontován ohledně podezření z korupce. Shodou náhod se spolu s manželským párem ocitá v autě i namyšlený rockový idol Zäk. Místo, jež žena k houbaření vybrala, je plné výletníků, a tak se Aadu rozhodne vyhledat klidnější lokalitu. Les, který nakonec najdou, je však možná až příliš hluboký a nehostinný, nalézt cestu ven nemusí být tak jednoduché… Satirická tragikomedie s prvky osvěžujícího černého humoru je celovečerním debutem estonského režiséra a scenáristy Toomase Hussara, který si bere na mušku často bezohledné jednání současných politiků či mediálních hvězd, ochotných jít kvůli moci a popularitě přes mrtvoly. (MFF Karlovy Vary)

boombang

Estonská thrillerová komedie (!) s tamním Donutilem, vlasatým Etzlerem a ehm... Cibulkovou? (může být, ale Elina R. je o hodně sympatičtější). Možná je to místy nevyvážené a občas prvoplánové (hrábě!?), ale rozhodně vtipné a absurdní (např. příchod nalezených "houbařů" v dekách na stranický sekretariát). A taky mne fascinovalo, kolikrát Elina během filmu změnila "image". Závěr mne ale nijak neohromil, na to jsem už příliš otrlý z domácí politické scény. ()

Jevablo

Nejlepší film viděný na MFF 2012. Humor je hrozně blízký českému, koneckonců i hlavní hrdina vypadá se svým stabilně nasraným výrazem jako Jirka Paroubek:-). Ani jeden z hlavních protagonistů není čestný, statečný ani sympatický. Skvěle je vykreslen svět médií a lidí, kteří s nimi manipulují - pokud by Aadu neměl svého mediálního poradce, fakt nevím, proč bych ho měl volit (no jako u nás..) Závěrečná řeč - to bylo něco jako Rathův projev ve sněmovně, nevěděl jsem, jestli se smát nebo plakat...ale abych někoho neodradil, je to především dobrá komedie! ()

Awer

Avantgardní atmosféra, v níž je velmi jednoduché diváka rozesmát a která mu nedovolí se nudit. A přitom jde o tak banální věc jako výlet na houby! Myslím, že by nemělo být zakázané říct, že plus filmu je fakt, že je v estonštině. Nejde o to, že je pseudointelektuálně korektní být nadšený gambijskou, tahitskou, korejskou a estonskou kinematografií, ale o to, jak ten jazyk zní, jak prozrazuje mentalitu lidí a jak člověka narozdíl od snímků, kde originálnímu jazyku (částečně) rozumí, nenutí srovnávat pořád v hlavě titulky a originál a nechává jen čistě tu zvukovou stránku. A i přesto, že se postavy chovají podivně (neřekl bych rozhodně hloupě), je každý jejich pohyb uvěřitelný a přirozený. Vzdálenější provázané body jako benzínka a košík plný hub působí rovněž tak, prostě člověk dostává až výsledný obraz a není nucen násilně se smát kódu, v němž stojí jen B1 a B2, což je poněkud nemoc některých českých "divadelních" filmů, kde působí jednotlivé scény příliš izolovaně a symboly příliš přiznaně. Zdařilé dílko, které se unese, ba dokonce nabídne ještě víc. Vzácná vlastnost! ()

Tina.T

Lehce černá satirická komedie o tom, co vše se může stát při tak nevinné činnosti, jako je houbaření, aneb jak to může ovlivnit život, vztahy, kariéru i politiku. Je znát, že film je debutem, cosi tomu ještě chybí, ale režírující Toomas Hussar má našlápnuto slibně. Figurky mohly být klidně ještě víc magorovitější a absurdnější, paradoxně by působily ještě opravdověji. Film o tom, jak lehce se dá setřít civilizační nátěr a jak snadno bez svého pohodlí, praček, myček a veřejné dopravy vystupují z nitra úplně jiní lidé, než jaké ukazujeme tomu civilizovanému světu. ()

lineker

Komedie, která dle mého zrovna černým humorem nesrší. Vše vychází spíše z absurdity dané situace. Jedno je jisté. Estonci nebudou žádní nudní seveřané a dokáží se do toho pěkně obout. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz