Reklama

Reklama

Tajemství indické divočiny

(seriál)
  • Velká Británie Secrets of Wild India
Velká Británie, 2012, 3x50 min

VOD (1)

Obsahy(1)

V Indii žije více než miliarda lidí; na 2% zemského povrchu tudíž žije celá pětina celosvětové populace. Přesto si však Indie dokázala zachovat svou divokou tvář. Suchozemští obři, nelítostní dravci, nádherní a vzácní živočichové, ti všichni spolu sdílí tuto zemi plnou extrémů. Snímek Tajemství divoké Indie je poctou pestrosti a napětí všudypřítomným v neobyčejně rozmanité indické krajině. Každý ze tří dílů seriálu se zaměřuje na jeden z typických indických ekosystémů. Přínáší cenné informace o tom, jak se žije v každém z jedinečných prostředí. Seriál je plný krásy, podivných společenství, utrpení, smrti a života a divákům zprostředkuje bezprostřední pohled na přírodní představení, díky nimž je Indie právem považovaná za skvost na koruně asijské krajiny a jejích dějin.
1.Království slonů
Skrytí ve stínů Himalájí, na břehu řeky Bráhmaputry, se procházejí jednorozí nosorožci, divocí buvoli a sloni asijští. Tito tvorové tvoří poslední stáda pasoucích se indických obrů. Je začátek léta a zvířata před sebou mají šest měsíců sucha, požárů a povodní. Film je natočen z pohledu novorozeného slůněte a přináší obraz krajiny nečekaných kontrastů a nekonečné pestrosti, jež jsou pro Indii charakteristické.
2.Tygří džungle
Toto je skutečná džungle, již se ve své „Knize džunglí“ snažil popsat Rudyard Kipling. Je to bitevní pole, kterému vládnou špičaté tesáky a drápy, kde se různé živočišné druhy střetávají v boji o prostor, vodu, potravu a právo na rozmnožování. Je to svět, ve kterém není místo na soucit nebo vlídnost, svět, jehož ovládají dva největší dravci světa: tygr bengálský a indický rudý vlk, zvaný dhoul. Kiplingův příběh byl vymyšlený. Zde však před sebou máte tvrdá fakta a příběh, který se mění každým rokem.
3.Pouštní lvi
Na první pohled by se mohlo zdát, že v poušti na severozápadě Indie nemůže nic přežít. Ovšem divoká zvířata žijí i v tom nejnepříznivějším prostředí. V tak nehostinné přírodě přežije jedině ten, kdo se na ni dokáže nejlépe adaptovat. Zde, v pustých pouštích a na vysušených planinách, žijí nejschopnější indičtí vědci, kteří musí překonat zdejší extrémní počasí, písečné bouře, sucho a neuvěřitelné vedro. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

Evander 

všechny recenze uživatele

Hezký dokument o indické divočině. Je trošku slabší, než na co jsem zvyklý od BBC, ale i tak je velmi dobrý. Škoda často chybného nebo neúplného českého dabingu. Rozhodně proto doporučuji původní znění. ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Na třech DVD nás kameramani National Geographic zavedou do neprobádaných koutů indické divočiny, a v průběhu roku nás seznámí s tím, co se zde děje. Tři DVD obsahují dokumenty Pouštní lvi, Tygří džungle a Království slonů, přičemž každý má 45:03 minut. V originále je nám průvodním hlasem David Attenborough. Struktura druhých dvou dokumentů je přitom hodně podobná – v jednom sledujeme osudy tygra, ve druhém sloního mláděte a jeho rodiny, a to od ledna, resp. února do července. Dozvíme se, že v indické džungli, která spíše připomíná Afriku než Asii, bývá teplota i 46 stupňů Celsia, a třeba v únoru už je tam slušných 33 °C. Podíváme se na místní predátory i oběti, možnosti přežití, jak se řeší období sucha, a jak v červenci tříměsíční monzunové deště. První dokument se pak těmto vymyká, protože se soustředí na pouštní lvy a jejich ochranu. Před 10 lety už jich zbývalo jen 13 kusů, ale nyní se podařilo důslednou ochranou ze strany indické vlády rozšířit jejich počet na více jak 200. Vše je samozřejmě barvotiskové ve stylu National Geographic – východy a západy slunce, efektní vynořování se hrocha nebo buvola z vody, duha, kapky vody... Přesto, že se soustředí dokumenty na „hezké“ záběry, jsou přece jenom zajímavým náhledem na místa, kam se málokdy a málokdo dostane a na problémy místní fauny a flóry. ()

Reklama

Galerie (51)

Reklama

Reklama