Šli jsme do války

(festivalový název)
  • Velká Británie We Went to War (více)
všechny plakáty
Velká Británie, 2013, 90 min

Režie:

Michael Grigsby

Dokument o amerických vojácích, kteří se právě vrátili z války ve Vietnamu, I Was a Soldier z roku 1970 nabídl pohled do otevřené rány. Jeho pokračování We Went to War ukazuje, jak se tato rána zaceluje po více než čtyřiceti letech. Sledujeme tutéž trojici mužů z Texasu jako v předešlém filmu, tentokrát však už nejde o mladíky s čerstvou traumatickou zkušeností, ale o starce, kteří jsou těmito zkušenostmi zformováni. (MFDF Ji.hlava)

ScarPoul

Pre mňa sa jedná o veľmi silný dokumentárny film. Nezmyselnosť vojny je tu prezentovaná dvojicou veteránov, ktorý prežili Vietnam ale hrôzy, ktoré tam zažili si nesú stále v sebe. Pri sledovaní ma napadlo, že je to vlastne neuveriteľne tragické, keď duša človeka zostane uväznená kdesi, kde uväznená byť nemá. Žiadna spása pre tých ľudí neexistuje. Žijú sami so svojími myšlienkami. Snažia sa pohnúť ďalej, ale nevedia presne kam. To celé je podfarbené neskutočnou intoleranciou voči ľudskému osudu. Krásne myšlienky a silný príbeh, ktorý využíva zábery s filmu I was a soldier a ktorý až lyrickým spôsobom prezentuje život dvojice a rodiny tretieho už mŕtveho člena, divákovi, aby mu naznačili nikdy nevypovedané. Pre mňa veľmi silný zážitok. ()