Zákoutí Tomáše Bíma

Dokumentární / Životopisný / Krátkometrážní
Česko, 2001, 30 min

Scénář:

Jaroslav Černý

Tomáš Bím – malíř, grafik a ilustrátor, který patří mezi přední české výtvarné precizionisty. Začátky jeho tvorby spadají do první poloviny sedmdesátých let dvacátého století. Vychází z prostředí, které intimně zná (plovárny, hřiště, dvory, závodní dráhy, zahrady, mořská pobřeží apod.). Jeho výtvarná stylizace je jednoduchá a vyniká v ní barevné cítění, které má bímovský rukopis a to nejen v obrazech, ale zejména v litografiích, kterých vytvořil více než dvě stě. Průvodcem filmu je autor sám. Vede nás od prvních výtvarných impulzů svou tvorbou, životními názory, seznamuje nás se svými přáteli. Film přibližuje Bíma nejen jako plodného umělce, ale především jako člověka. (oficiální text distributora)

prezdivaka

Na poměrně malé ploše je docela pěkně představen český grafik Tomáš Bím. Dokument je tvořen klasickým dokunentárním schématem a je v něm i prostor k představení autorových grafik. Mně osobně chyběl důkladnější pohled na jednotlivá díla a jejich geneze. Ocenil bych proces vzniku jedné z grafik, od nápadu k realizaci. Byl tu pokus o tenisového plakátu, ale to se mi nestačilo. ()