Polička - perla Vysočiny

Režie:

Scénář:

Kamera:

Jasoň Šilhan

Poetický dokument J. Šilhana s hudbou B. Martinů.  Portrét malého hezkého města na pomezí východních Čech a Českomoravské vrchoviny – rodiště skladatele Bohuslava Martinů. Film režírujícího kameramana Jasoně Šilhana je obrazovou básní beze slov, provázený symfonickou hudbou Bohuslava Martinů. První písemnou zmínku našli historici z roku 1167 a byla o území „Na políčkách“. Zakládací listinu města vydal český král Přemysl Otakar II. Královské věnné město bylo vybudováno k ochraně Trstenické stezky. Za vlády Karla IV. zde bylo postaveno kamenné mohutné opevnění. V první polovině osmnáctého století město bylo barokně přestavěno. Počátkem dvacátého století tu vyrostlo množství secesních staveb. V roce 1990 Polička byla vyhlášena městskou památkovou zónou a o pět let později se stala členem sdružení měst „Česká inspirace“. Světově proslulý je Památník Bohuslava Martinů a jeho rodná světnička na věži kostela. V současnosti Polička je kulturním a festivalovým městem. (oficiální text distributora)