Die Teufelskirche

všechny plakáty
Německá říše, 1919, 56 min

honajz2

Narazil jsem na to úplnou náhodou, ani si k tomu nic nezjišťoval, prostě si to pustil a pak mi nezbylo nic jiného, než překvapeně zírat. Sice to přežilo jen jako torzo (nebo to tak aspoň vypadá) a popravdě bych hodně rád viděl, jak vypadala celá verze, ale ty záběry, co přežily, vypadají úžasně a jako zapomenutý film z éry německého expresionismu. Aby taky ne, když to v ní (skoro) vzniklo, ale celé to temné ladění je v kontextu své doby opravdu něčím nevídaným - Satan tu pokouší lidi a to až do takové míry, že v jednu chvíli získá duši faráře a dokonce ovládne církev! Něco takového bych od filmu z roku 1919 fakt nečekal. A natočené je to opravdu solidně a se silnou atmosférou, na které se sice podepsala kvalita obrazu, ale zub času už tolik ne, jelikož to opravdu připomíná filmy jako Faust či Upír Nosferatu, jen v takové "slabší" verzi. Dlouhou dobu jsem z toho byl opravdu nadšený a i to občasné, přílišné přehrávání herců jsem nějak snesl, ale bohužel poslední scéna tohle moje nadšení celkem zničila, jelikož vše naprosto zkazila a přišla s tím nejhorším možným koncem, jakým jde uzavřít příběh. Jako sorry, ale deus ex machina konec bych tu viděl mnohem radši a navíc by se sem hodil naprosto dokonale, ale tohle je ubohost i na svoji dobu... Nicméně až na závěr se mi to líbilo opravdu hodně a po celou stopáž jsem od toho nedokázal odtrhnout oči. 4* ()