Oxyana

Sean Dunne

Kamera:

Hillary Spera

ink flo

Syrovej minimalistickej dokument o zapadlém městečku v západní Virginii, kde je velká část dospělé populace závislá na opiátech (oxycontin). Dřív to bylo hornický město, dnes tam není nic. Dřív se tam říkalo "You got 3 choices, Coalmine, Moonshine or moven on down the line", dnes akorát pálenku vyměnili za aktuálnější produkt. Strohý výpovědi se střídají s dlouhýma atmosférickýma záběrama na okolní krajinu, celkovej dojem je bezůtěšnost a prázdnota. Nečekejte nic investigativního, nedozvíte se kde to kupují, jak na to shání, žádný akční záběry policajtů hrdinně zatýkajících dalšího bezvýznamnýho dealera, jen jednotlivý příběhy typu "Je mi 23 a polovina mých spolužáků už je mrtvá, protože se předávkovali. Začal jsem brát poté, co můj táta zastřelil mámu, bratra a nakonec i sebe." Tzn. že se ani nedozvíme, jestli ty Suboxone náplasti, který tam pár vystupujících užívá, dostávají zadarmo od doktora jakožto substituci. Každopádně je trochu ironie, že jak Oxycontin, tak Suboxone vyrábí stejná firma (Purdue pharma), tzn. že prodávají jak nemoc, tak lék, ideální business model. Pro podrobnější pikatní detaily (např. jak firma vědomě veřejnosti lhala ohledně závislostního potenciálu apod.) třeba tady https://www.theguardian.com/us-news/2019/jul/26/sacklers-opioids-purdue-pharma-oxycontin-opioids ()