Zamilovaní nepřátelé

(festivalový název)

Iris a Peter von Roten tvoří pravděpodobně nejslavnější, nejprovokativnější a nejkrásnější dvojici v historii Švýcarska. Iris, právnička a feministka z Bazileje, způsobila v roce 1958 poprask svou knihou Ženy v ohrádce, ve které požadovala ekonomickou, politickou a sexuální rovnoprávnost mezi mužem a ženou, což podporoval i její muž. Oba své požadavky zároveň prakticky aplikovali ve svém vztahu plném volné lásky, čímž narazili na odpor bigotní společnosti. Směsice hraného filmu a archivních a dokumentárních záběrů přináší milostný příběh srovnatelný s láskou Simone de Beauvoir a Jean-Paula Sartra. (Dny evropského filmu)

angeline

Blbě jsem se podívala a nevšimla si složky dokumentární, takže mě první vstup rozhovoru dost šokoval a přemýšlela jsem, jestli náhodou někdo omylem nepustil komentovanou stopu. Ze začátku mě dokumentární vložky spíš rušily, ale jak se příběh rozvíjel, ubývalo jich nebo byly citlivější a zajímavější. Příběh je to úžasný a zásadní a herci z mála udělají hodně, ale celkově mi kombinace hraného a dokumentárního nesedla, a tak hodnotím za míň, i když tenhle film bude patřit k mým oblíbeným. ()