Rozluštěné poklady - Série 7 (2021) (série)

Zapomenutý faraon (S07E06)

(epizoda)
  • Kanada The Lost Egyptian Dynasty (více)
Kanada / Velká Británie, 2021, 45 min

Mark Bazeley (vypravěč)

Nedávný nález poškozených ostatků panovníka v jednom staroegyptském městě přiměl historiky k přepsání učebnic dějepisu... Abydos, město postavené ve stínu posvátné Anúbisovy hory, patřilo ve starověkém světě k nejstarším a nejvýznamnějším. Bylo důležitým náboženským centrem starověkého Egypta. V nedávné době zde při vykopávkách archeologové odhalili záhadný hrob, který přinesl nové poznatky o temném období egyptských dějin, kdy válčil každý s každým, a klidně mohla beze stopy zmizet celá panovnická dynastie. Nápisy nalezené v hrobce totiž označovaly krále Horního a Dolního Egypta, o němž dosud nikdo neměl ani tušení.  Podle historických záznamů zapomenutý faraon a jeho dynastie nikdy neexistovali. Kdo byl tento panovník? Kdo byli jeho nepřátelé? A kdo se nakonec odvážil provést královraždu? (Česká televize)

Vavča

Doba, kdy byl Egypt fragmentovaný a pod nadvládou Hyksósů, jeden muž z města Abydu se rozhodl k mocenskému vzestupu a stal se faraonem. Jeho dynastie však nebyla dříve známa, vědci tedy pátrají z jaké rodiny, sociální vrstvy pocházel, a jak žil, zemřel, kdo mohl za jeho smrt. Je to naprostá novinka a pro některé to bude v rámci vojenské historie šok (i pro mě, a já jsem zvyklý na ledacos:), rozhodně doporučuji ke sledování, Egypt má stále co nabídnout na poli nových objevů. ()