Jihočeský zedník Jakub Bursa

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2006, 14 min

Z řady anonymních jihočeských zedníků vynikl nejvíce zednický mistr Jakub Bursa. Jako dítě nepatřil právě k pilným žákům a ni jeho školní docházka nebyla příliš valná, což je ostatně vidět i na úsměvných chybách jeho nápisů, jimiž opatřil jinak geniální fasády svých staveb. Zednickému řemeslu se vyučil ve Vlachově Březí, kde byl také v roce 1831 přijat do zednického cechu. Z jeho díla se zachovaly především velké selské statky s ozdobně členěnými bránami. Průčelí domů pokrývá dodnes ornamentální plastická výzdoba, jejíž náměty Bursa čerpal z vlastní fantazie a vytvářel ji na místě zpaměti aniž by si kreslil předlohy. (oficiální text distributora)

blitzer

Krátký dokument o jihočeském staviteli/umělci 19. století, který několika svými stavbami venkovských usedlostí přispěl k typické podobě jihočeské vesnice. Zaujala mě informace o tom, že ačkoliv si svou zručností Bursa vydělal nemalé peníze, všechny je hned prošustroval v hospodě ("zval všechny včetně hostinského") a nakonec zemřel ve vysokém věku v chudobinci. Jinak samozřejmě nádherné baráčky - jak z omalovánek :-) ()