Píše se rok 1969 a Adam je povolán do polské armády, která jej posílá sloužit k námořnictvu do ponorkového oddílu. Spolu se svým starším bratrem Antonim se Adam vydává na vojenskou základnu do města Swinoujscie na polském pobřeží. Jejich společná cesta přes Polsko trvá několik dní a přináší setkání se starými, ale i s novými přáteli a známými. Antoni má v úmyslu připravit svého mladšího bratra na život v armádě (včetně ztráty panictví) tak, aby nebyl ve své jednotce terčem posměchu. (Zlín Film Festival)

sochoking

Vynikajúca letná retro pohodovka, ktorú ocenia zrejme viac chlapi a chlapci než babské publikum. Ide o úsmevnú záležitosť avšak s vážnym podtextom- duchom ťažkej a depresívnej komunistickej doby na prelome 60. a 70. rokoch v Polsku. ()

klukluka

Celou dobu to mělo výbornou atmosféru, iluze konce šedesátek dokonalá, snad jen outfity bráchy hlavního hrdiny byly nějak moc světový, potěšil mě happy end i závěrečný dovětek- proto jdu do plnejch. P.S.: Ehm, k tomu dovětku: žádný německý fotbalový reprezentant Feliks Sikora neexistuje a neexistoval. Jízdenka na měsíc je z pohledu většiny Čechů, obzvláště pamětníků, spíš drama, ale Poláci v recenzích zdůrazňují, že je to komedie a ten závěrečný titulek je patrně poslední fórek a tentokrát si tvůrci pro změnu vystřelili z nás diváků. Celý film je čirá fikce vystavěná na faktu, že zoufalí lidé ve snaze utéct na západ unášeli letadla. ()

pafka

Nekolk ceskych filmu velmi verne zobrazilo kazdodenni zivot v komunistickem CSSR, polske ztvarneni ovsem neznam. Je to verne, velmi podobne tem nasim dobam. Stalo to za houby vsude v tomhle silenym vychodnim bloku. O tom film pojednava a o hlavnim hrdinovi, ktery se nakonec, vicemene bez pripravy, rozhodne utect zpusobem, na ktery by se odvazil malokdo. Dej filmu plyne tak hladce, ze vam cas proteka mezi prsty, szijete se s hlavnim hrdinou a prozivate ty jeho posledni dny pred nastupem do armady s nim. Velmi civilizovany film, skvele odehrany, podareny po vsech stranskach. Podareny maly polsky film. ()

Enšpígl

V rámci festivalu středoevropského filmu jsem si vybral tenhle polský kousek a rozhodně nelituju. Film má v sobě dokonalou směsici humoru a vážných věcí, kterých měla komunistiká éra opravdu přebytky. Nejpříjemnější část filmu je road movie napříč socialistickým Polskem. Patřím mezi ty diváky, kteří mají pro road movie velkou slabost a tahle mě ze všech těch, co jsem kdy viděl byla nejbližší, protože prostředí a možnosti hlavních hrdinů jsou skoro totožné jaké jsme měli za komoušů i my. Jako Čecha mě potěšilo, že v některých dialozích se zmiňuje okupace 1968 v Československu a tvrdé narážky na rusáky a jejich politiku. Ve filmu je poměrně nekompromisní kritika polských poměrů jako nejhorších z komunistických satelitů. Atmosféra filmu je jedinečná a kdo tu dobu zažil zakejve hlavičkou, stejný pohyby hlavičkou bude mít i divák, který zažil povolávák na vojnu. Film působí opravdu jak návrat o několik desítek let zpátky, pobaví, nahodí pohodovou atmosféru, aby jí za pár minut proměnill v bezvýchodnost a šeď tehdejší doby. Finále mě přišlo trošku přitažený za vlasy, ale to nic nemění na faktu, že současná polská kinematografie je neskutečně sexy. ()

Dlo'h-osh

První polovina či dokonce dvě třetiny byly téměř perfektní, příjemné pohodové atmosféře road movie z blízkého prostředí by nebylo co vytknout. Bohužel ke konci začal film ztrácet dech a naivní pohádkový konec to celé zazdil. Nakonec se proto přikláním jen ke třem hvězdičkám, i když velmi silným (70%). ()