Al-ta'weeza

• angličtina The Talisman
všechny plakáty
Egypt, 1987, 98 min

Willy Kufalt

Egyptský horror 80. let, od režiséra natáčejícího výhradně tento žánr... byl jsem hodně zvědav a dlouhou dobu měl dojem, že bych mohl dát zlaté střední 3 hvězdičky. On Talisman dost trpí tím, že mezi scénami se zajímavější dílčí zápletkou s návštěvou rodiny (kupec, ženich policajt), horrorovými scénami s paranormálními aktivitami + scénami, které následují po nich a o to lépe v nich funguje napětí nad dalším dějem, tu odplyne i spousta vaty či scén nepříliš záživných. Mohammed Shebl zvolil typ horroru, v němž se snaží tak trochu kráčet ve stopách přelomových snímků Polanského nebo Friedkina, jenže oproti nim nemá tak vypravěčský a filmařský talent ani tak propracovaný scénář, aby diváka i mimo pozvolna přicházející děsivé události dokázal plně pohltit i do reálného vztahového či rodinného dramatu. Mj. dojde na plno natahujících scén, kde vůbec nic neprobíhá, jenom v nich zní nějaký osmdesátkový hit, ať už z magneťáku nebo na diskotéce – ačkoliv bizarní travesty vystoupení egyptské verze Divine v 51. minutě bylo fakt „něco“ a alespoň mě rozesmálo, kdyby nic jiného. Nebo je tu také bez nějakého smyslu skoro minutová scéna ze Šahínova Saladina, ovšem v příšerném rozlíšení, když rodina tento film sleduje v televizi. Chvílemi celkem obstojný, jindy průměrný dojem mi shodil nejvíc závěr a totálně šílená pointa, kterou jsem buď nepobral nebo SPOILER! opravdu vše Shebl vysvětlil pár prostřihy na jakéhosi podivína, který svými divnými páchanými skutky od stola zařizuje všechny podivné události, a nechal vyvrcholit film WTF brakovou scénou s rohatým monstrem, které se tam zjeví z ničeho nic a probodne „postavu“, která se tam do té doby taky neobjevila(?)... KONEC ** Takže i navzdory nejedné povedené scéně včetně více působivých pohybů i úhlů kamery ani ty 3* nedám. [50%] ()