Na hraně 3D

• USA Over the Edge: Ultimate Speed Riders 3D
Dokumentární / Sportovní
USA, 2012, 55 min

Světy lyžování a paraglidingu se propojují v adrenalinem nabitém sportu s názvem Speed riding.
Snímek Na hraně 3D ukazuje tři talentované odvážlivce ve strhujícím souboji schopností, v němž se utkávají s těmi nejlepšími sportovci světa. Film, který se odehrává v úchvatném prostředí francouzského lyžařského střediska Les Arcs, byl natočen ve stereoskopickém 3D a nabízí jedinečný a dosud neznámý pohled na tento úžasný extrémní sport. Sbalte si svůj padák a popadněte lyže... Bude to vzrušující jízda!. (Bontonfilm)

Kolemjdouci

Tento snímek už podle názvu a popisku na obalu slibuje parádní adrenalinové záběry ve 3D provedení. V podstatě nic jiného od toho ani divák neočekávám...Ó jak moc jsem se spletl. Snímek vůbec nepromyslel, pro jakého diváka je připravený a jaké chce mít publikum...přemíra keců o vzniku a historii speedriderů, parašutistů a freeriderů. Přehlídka jejich kombinéz, rozhovorů, unavujících a nesmyslných záběrů jak si brousí lyže, vážou uzle a připravují padák! A když se konečně dostaneme na freeride jízdu, kde borec skáče z 20m převisu bez padáku...kamera nám vše ukazuje panoramaticky z helikoptéry min 50m od místa! Když už jsou záběry z prostoru lyžaře, jsou natolik roztřesené, že nějaké hloubky 3D obrazu si ani nestihnete všimnout. Snímek působí spíše jako autobiografie hlavních představitelů, jejich život, jejich vývoj a jejich plány do budoucna. Během filmu Vám však představí i jejich úspěchy a vy si hned uvědomíte, že to nejsou žádná současná esa oboru, ale spíše uhasínající průkopničtí mistři, kteří však naposledy získali titul v roce 2009. U tohoto snímku ve přítomnost 3D naprosto zbytečná a popravdě ani ve 2D by o tento film nikdo nezavadil. Mírně rozhozenou a silně podrážděnou náladu při sledování snímku mě zvedlo jen několik opravdu krásných panoramatických záběrů, ale kvůli takovým si kupuji filmy o přírodě :-) Pro fanouška, co chce zažít brutální jízdu a nářez 3D efektů naprosto nulový film s přílišnou mírou keců. Pro zájemce o tento sport zase málo technických informací a velmi málo předaných zkušeností. Většina informací byla na úrovni "já si myslím" nebo "většinou to je takto" či "já to dělám prostě tak a tak" ()