Šokující žraloci

(TV film)
  • Velká Británie Shocking Sharks
Velká Británie / Německo, 2013, 48 min

Moderní technologie umožňují odhalit nové poznatky o životě stovek druhů žraloků na naší planetě. (National Geographic)

Big Bear

Tenhle dokument by si rozhodně zasloužil delší stopáž. Když se řekne žralok, většina z nás si tak trochu s hrůzou představí šedobílé monstrum s rozevřenou tlamou plnou řad ostrých zubů s klasickou trojúhelníkovou ploutví na hřbetě. Za to všechno bohužel může pan režisér Spielberg se svým hororem z roku 1975 - Čelisti, na který pak bylo mnoha díly navázáno. Lidi se rádi bojí a rádi se dívají jak dokonalý predátor porcuje někoho jiného ať už jen tak v plavkách či s celou lodí nebo dokonce s vrtulníkem. Zároveň ale s tím se lidé začali žraloků bát a vybíjet je. Jenže žraloků je obrovské množství druhů a i když občas dojde k napadaní člověka, většinou jde o ,,omyl'' kdy nejčastěji surfař na prkně v overalu zespodu vypadá jako lachtan, a tedy jako potrava. Proto vítám každý takový dokument, který se těmto tvorům věnuje. Žraloci jsou úžasní. Miliony let evoluce je po současnost vytunily k dokonalosti. Žraločí tělo je vrcholem aerodynamiky což věděli i Němci když navrhovali první proudovou stíhačku ME 262. Jenže žraloci nejsou jen šedo-bílá zabijácká monstra. Největší žraloci ze všech jedí jen plankton, ti další se živí tak podivně, že je to až neuvěřitelné. Dokument si vzal za úkol seznámit diváky s deseti nejzajímavějšími díky jejich speciálnostem, ale netočí se jen kolem nich, takže nakonec uvidíte: Žraloka kladivouna, wobedonga indonéského, žraloka liščího, velkého bílého žraloka, žralůčka okatého, žraloka vouskatého, širokonosého, velrybího, máčku africkou, hladkouna leopardího, žraloka tygřího, různozobce Francisova, žraloka šotka, límcového a žraločka brazilského... Věřte, že budete zírat na tyhle dokonalé predátory, kteří se proháněly už v pravěkých mořích. NG opět odvedl výbornou práci a já tleskám! * * * * * ()