Národ sobě

Režie:

Martin Krušina

Účinkují:

Jiří Rak

Historik Jiří Rak z Univerzity Karlovy se specializuje na napravování mýtů o českých dějinách. V seriálu nás vezme na slavná místa naší historie a prozradí věci, které se buď záměrně nebo řízením osudu do povědomí nedostaly. Bylo Národní divadlo opravdu postaveno jen z krejcarových sbírek prostého českého lidu? Jak dopadla hra Fidlovačka, ze které je píseň Kde domov můj? Byla bitva na Bílé hoře opravdu osudovou porážkou našich dějin? Tyto a další historické paradoxy najdete v seriálu Stream.cz Národ sobě aneb Co nám ve škole neřeklli. (oficiální text distributora) (StreamCZ)

anatheman

Výborná série o tom, že každá historická událost - takřka cimrmanovsky - způsobí větší zmatek v pozdějších interpretacích než při svém samotném průběhu. O to zmateněji tato skutečnost vyzní, když máte národ, který v průběhu jednoho století zažije několik režimů, z nichž se každý snaží vymazat ten, který byl před ním. Nebo dochází k jeho "přepsání", kdy se ale "nezmění" pouze doba vládnutí předcházejícího režimu, ale i hluboká minulost za ním. Následně se každý dějinný fenomén pozoruhodně "aktualizuje", a když se režimy mění jako den a noc, je zřejmé, že prvotní skutečnost je extrémně vzdálená dobovému vnímání. Díky těmto "reinterpretacím" snad nejvíce utrpělo husitství. Na druhé místo se zcela jasně umisťuje habsburská monarchie. Je tedy jedině dobře, že žijeme v době, kdy je možnost se podívat na dějinný problém přinejmenším objektivně. A jsem rád, že se tohoto úkolu ujal Jiří Rak. Přes malou stopáž jednotlivých dílů je možné se dozvědět obrovské kvantum informací. A to je jedině dobře. Trochu zamrzí, že vzniklo "pouhých" 35 dílů. Což je ale čiré hnidopišství, neboť vniklé epizody dostatečně zmapovaly hlavní problémy českých (převážně novodobých) dějin, s nimiž naše společnost ještě není zcela vyrovnána, respektive seznámena. ()

route60

Výborný seriál o historii kde si člověk mnohdy opraví leckteré názory, lze jen poděkovat jak pan Rak pořad uvádí. ()

Helo

Krom toho že panu Rakovi občas není moc rozumět, tak se člověk dozví spousty zajímavých a nových věcí. ()