SOPOR: Marné hnutí odporu švédských občanů

• Švédsko SOPOR

Willy Kufalt

„Potřebujeme revoluci uvnitř a změnit to, jak lidé přemýšlejí...“ Inu jaký výsledek nám přinášejí pokusy o revoluci? Chvilku společenského rozptýlení, po němž to stejně spadne zpátky do normálu, maximálně s několika více či méně pominutelnými změnami? „Od nynějška budeme špatná rozhodnutí dělat všichni společně. Dokonce jsme do nové vlády vpustili komunisty.“ * * * Tipoval bych, že Tage Danielsson se tady inspiroval u francouzského režiséra Jeana Yanna a jeho satirických komediích z předchozí dekády, které nesly velice podobný styl s celou řadou vložek z televizních zpráv, reportáží, hudebních čísel, protestních pochodů či slavnostních událostí. Dokonce ani Danielsson nezapomněl použít alespoň kousek té Marseilaissy (jako podkres u statistiky). :o) SOPOR coby satirické podobenství má originální nápad ukázat bezmocný boj „nedůležitých“ občanů proti vybraným politickým omezením v příběhu, kde se proti švédským panovníkům bouří malé děti. Danielsson tím vysílá své poselství dětem stejně jako dospělým, přičemž každý divák si v něm může najít pro sebe alespoň kousek jedné ze zajímavých vrstev. Skvěle to do jisté míry funguje i v rovině dětského filmu, který se s nadhledem zaobírá i některými typickými mládežnickými problémy, a rovněž to s tak originální zápletkou funguje i jako komedie, byť občas na můj vkus až zbytečně praštěná. Asi bych se obešel bez toho, aby se jeden z reportérů převlékl za ženskou a to muzikálové číslo královny se dvěma dětmi jakoby patřilo do úplně jiného filmu. Co naplat, Danielsson si různé ujeté nápady asi nikdy neodpustil... Ale tady jsem byl po většinu času spokojený a bavilo mě to i coby satira střílející si postupně snad ze všech složek politického života (od zpovídaných občanů přes televizní médium až po samotné politiky), navíc s velmi trefným vyústěním. Takže můžu udělit čtyřku bez nejmenšího pocitu nadhodnocení, byť ze začátku jsem doufal v plný počet. 75% ()

Martin741

Kvalitna svedka komedia - to je v tej zaplave depresivnych skandinavskych filmov hotovy zazrak, Tage Danielsson bol dost nevyrazny reziser, tu sa  aspon ukazal :  77 % ()