Vyvěste červené lampiony

• Česko

Zavěste červené lucerny

• Čína

Da hong deng long gao gao gua

• Čína

大紅燈籠高高掛

Raise the Red Lantern

Čína / Hong Kong / Tchaj-wan, 1991, 125 min

Yimou Zhang

Ni Zhen

Fei Zhao, Lun Yang

Ženské intriky pod mužskou nadvládou a v naprosté izolaci. Exotické, jak jen to jde. Vizuálně maximálně podmanivé. Je to v podstatě sázka na jistotu, ale proč ne...(6.4.2012)

Ak je niekoľko žien pokope, hneď je plný dom intríg a protivenstiev, navyše keď všetkým ide o jedného pána, tak sú schopné všetkého, aby odstránili svoje sokyne a získali ho. Nie veľmi príjemný film, kde nemáte komu fandiť, lebo jedna je väčšia zmija ako druhá. Pán je zámerne snímaný len zdiaľky, aby sa im do tohto ich ženského súboja neplietol. Zaujímavý prehľad pokrivených charakterov a tradične bezchybná Yimouova vizuálna stránka.(25.11.2015)

V tomto případě bych nepřemýšlela o reálném základu celé věci, ale jen o filmu, který sám o sobě funguje velice dobře.(23.6.2011)

Tak tohle byla pecka, jeste dva dny pote jsme mela spatne sny. Tezky zivot konkubin aneb dikybohu za rovnopravnost zen ve stredni Evrope..(5.1.2004)

Narozdíl od nejnovějšího filmu Zhang Yimoua, Hrdiny, je Raise the Red Lantern velmi komorní, jednoduchý, nepřeplácaný... Nemyslím tím jen absenci trikových a efektních scén, ale především to, že i záběry na zasněžené střechy působí ne epicky a monumentálně, jako spíš melancholicky a zasněně... Nemluvě o hereckých projevech, resp. postavách, ději, kdy vše plyne až na výjimky poklidně... ale o to více působivý je závěr filmu.(5.8.2004)

• Li Gong