Vyvěste červené lampiony

• Česko

Zavěste červené lucerny

• Čína

Da hong deng long gao gao gua

• Čína

大紅燈籠高高掛

Raise the Red Lantern

Čína / Hong Kong / Tchaj-wan, 1991, 125 min

Yimou Zhang

Ni Zhen

Fei Zhao, Lun Yang

Kultivované, komorní a na první pohled poklidné nahlédnutí do polygamní, patriarchální Číny na počátku 20. století. Jenže potlačované emoce se nedokážou za strojeností a železnými zvyky schovávat dlouho, jednou musí musí ven a nepřinesou nic než utrpení. Yimou Zhang nepodbízí svou kulturní výpověď divácké líbivosti, neudeří nás do nosu epickou tragédií, ale právě o to jemněji a realističtěji jeho film působí... Pěkný kousek historie. 8/10(11.7.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,603,061Tržby Celosvetovo $2,921,172║ Tak pri tomto som nehorázne trpel a po prvej polovici som to povinne vzdal, pre mňa až moc statický dej, aj keď Gong Li je moc pekná vo svojej úlohe a za ten celý čas čo som to sledoval sa to nikam neuberalo, stále sa to točilo len o okolo konkurenčného boja medzi konkubínami, škoda táto téma čo ponúkol Zhang Yimou ma vôbec nezaujala. /30%/(28.3.2009)

Příliš mnoho intrik a ve výsledku jen odtažitý a ledový film.(23.12.2010)

Poprvé LFŠ 2004, podruhé 24.3.2013. Dokonalý film. Kvůli takovýmto filmům jsem rád, že vůbec vznikla kinematografie.(24.3.2013)

Narozdíl od nejnovějšího filmu Zhang Yimoua, Hrdiny, je Raise the Red Lantern velmi komorní, jednoduchý, nepřeplácaný... Nemyslím tím jen absenci trikových a efektních scén, ale především to, že i záběry na zasněžené střechy působí ne epicky a monumentálně, jako spíš melancholicky a zasněně... Nemluvě o hereckých projevech, resp. postavách, ději, kdy vše plyne až na výjimky poklidně... ale o to více působivý je závěr filmu.(5.8.2004)

• Li Gong