Mistrovská díla

• Německo 100(0) Meisterwerke
Západní Německo / Německo, 1981, 10 min

Německý dokumentární cyklus představuje významná díla světového malířství. (Česká televize)

troufalka

John Everett Millais - Ofélie Marcel Duchamp - Smutný mladík ve vlaku Francis Picabia – Velmi výjimečný obraz na Zemi Jean Metzinger – Na cyklistické závodní dráze Giacomo Balla – Abstraktní rychlost a hluk Emilio Vedova – Obraz doby (Překážka) Albrecht Dürer – Portrét neznámého kněze Leonardo da Vinci – Portrét Ginevry de'Benci Tommaso Masaccio – Portrét mladého muže z profilu Rogier van der Weyden – Portrét mladé ženy Juan Gris – Zátiší se snídaní Yves Tanguy - Ve 4 hodiny v létě, Naděje Jean Dubuffet - Šťastná krajina Alberto Giacometti – Portrét Jeana Geneta Sonia Delaunayová – Elektrická prizmata Théodore Géricault – Vor Medůzy Paolo Veronese – Svatba v Káni Louis nebo Antoine Le Nain – Rolnická rodina Hubert Robert – Projekt uspořádání Velké galerie v paláci Louvre Andrea Mantegna – Ukřižování Krista Mary Cassattová – Koupel Grant Wood – Americká gotika Edward Hopper – Noční ptáci Gustave Caillebotte – Pařížská ulice v dešti Robert Delaunay - Eiffelova věž, Martova pole Kazimir Malevič - Angličan v Moskvě ()

Vančura

Celkem obstojný cyklus, na který s chutí kouknu, pokud na něj zrovna v telce narazím. Původně jsem čekal, že půjde více do hloubky o každém vybraném obraze (protože o každém by se dalo mluvit věčnost), prostor deseti minut je ale v každém díle využit i k rychlému přehledu autorova životopisu, eventuálně i jeho dalších děl. Nakonec proč ne - věřím, že i člověk obeznámený s tématem se zde může dozvědět něco nového. Pro všechny fandy výtvarného umění správná libovka, která rozšiřuje obzory. Podobných pořadů není nikdy dost. ()