Kafka, Kiffer und Chaoten

• angličtina Kafka Ganja Maniacs

Pětice vysokoškoláků dostane za úkol napsat esej o jedné Kafkově povídce. Když si ale zahulí, napadne je, že by mohli povídku radši natočit a vyrazí na road trip. (Netflix)

Willy Kufalt

"Když točili podle Dogmy 95, měli osvětlení ještě míň..." Dá se říct, že se to pohybuje někde mezi poměrně hravým fiktivním předchůdcem Úžasného propadáku a jakousi puberťáckou variací na Americkou noc. Už jenom kvůli kombinaci tématu natáčení nezávislého filmu se žánrem road movie jsem chtěl tenhle svérázný kousek z Rakouska vidět a kdyby šlo o film točený partičkou více či méně podobnou té z filmu, asi si řeknu: skvělá práce! Od režiséra, který má za sebou více hraných i dokumentárních filmů a 20 let samostatné tvůrčí práce (byť ho vůbec neznám), bych však pro případné vyšší hodnocení určitě žádal trošku větší propracovanost. Asi takhle: od momentu prohlídky údajného Kafkova pokoje a zvláště během scén kolem přípravy a natáčení filmu jsem se dobře bavil, ale jako celek měl občas snímek pro mě kolísavou úroveň, zejména první třetina se nevyhla i pár vyloženě trapným vtipům a ani později se v rámci krátké stopáže nevyhl i nudnějším momentům. Podobně lehce rozporuplný dojem jsem měl prakticky v rámci všech zásadních kladů. První muzikálové číslo bylo hodně nápadité, to druhé z hospody alespoň milé, zatímco bollywoodský taneček mi už připadal jako čistá otravná vata. Road movie linka nabídla pár zábavných situací, ale zároveň v rámci tohoto žánru to scenárista a režisér v jedné osobě hodně odflákl tím, že půlku cesty zpracoval formou krátkých animací. Jako filmového fanouška mě také potěšily mnohé narážky a odkazy na různé klasiky či slavné režiséry, jenže s těmi to vnímám stejně: některé jsou promyšlené, padnou v dobře zvolenou chvíli, jindy (např. během natáčení první scény u moře) jsem měl pocit, že zde každou chvíli někdo vysloví nějaká jména proslulých režisérů jenom proto, aby tam prostě zazněla, Kurt Palm si mohl odfajfknout další položku ze seznamu a asi se někdy ani neobtěžoval tím, aby to mělo hlubší opodstatnění, atd... Jinak na to, že jsem nikdy nebyl příznivcem tzv. teenagerských komedií, tohle mě v nejedné chvíli dokázalo potěšit, byť točit Kafkovu povídku s rakouskými studenty na tripu se podruhé už asi nevydám. [65%] ()