Svatba aneb Setkání romského druhu

• Nový Zéland The Wedding - Close Encounters of the Gypsy Kind (více)
Nový Zéland, 2013, 52 min

Osudy romských Čechů a Slováků, kteří zvolili život na Novém Zélandu. Autor dokumentu Ilya Ruppeldt je synem bývalého novináře, který se po celou svou kariéru snažil podávat svědectví o zajímavých lidech a komunitách po celém světě. Nyní se pokouší sám navázat na práci svého otce a zaznamenat v audiovizuálním díle život emigrantských českých a slovenských romských rodin, které opustily zemi při hledání nového uplatnění a více štěstí v tolerantnější multikulturní společnosti na Novém Zélandu. (Česká televize)

sitans

Neobjektivní dokument pokud je zakázáno filmovat o těch "druhých" Romech, kteří své "návyky" chtěli uplatnit i na Novém Zélandě a byli ze země vyhoštěni. Taky nechápu, jak se natáčí 50 min. dokument 7 let, to muselo být stříhání. ()

OG_Swifty

Už to tu zaznělo - několik vybraných cigošů vypráví svoje osudy na téma "jak se nám tu žije". Což o to, já jim to přeju. Jsem rád za každýho slušnýho a úspěšnýho roma, protože takový člověk představuje precedens mezi svými lidmi. Přesto tam krásně zazní několik věcí - úspěšný je pouze ten jeden, co má firmu na instalaci klimatizací, a pak ta kapela. Ostatní tam žijí i po letech tak, že neumějí anglicky víc jak pár slov a žijí v uzavřené komunitě. Názor na ní ze strany místních nezazní. Na druhou stranu těch pár romů, co mluvilo na kameru, mluvilo docela rozumně - "pracoval jsem a měl jsem v Čechách méně než ten, co byl na podpoře. To nedává smysl" nebo "kdo chce pracovat, práci si najde" z úst té starší paní. Cigánsko-maorská svatba byla fajn, ale co na tom kdo točil 7 let, to vážně nevím.. ()

agassi68

Ako v rozprávke! Všetci Rómovia sa uchytili, pracujú, pomáhajú v kostole, muzicírujú. Nikto s nimi nemá problémy. otázkou je, či boli vybratí len tí dobrí alebo tam prešiel komplet výkvet rómskej spoločnosti. Pozerá sa na to po skúsenostiach z domova naozaj dobre.. ()

Autogram

Ako sa na rómsky problém pozrieť tak, že to nemusí byť problém. Zachovajú si svoje zvyky, zahrajú si, zaspievajú, ale inak majú firmu na klimatizácie a začlenili sa do spoločnosti. Už len zistiť, či to dokázali sami alebo ich prinútila tamojšia spoločnosť. Škoda, že v dokumente nie je okrem titulkov nič o inej partii, ktorá sa tam neuchytila, filmovať sa nenechali a novozélandské úrady neboli ochotné poskytnúť žiadne informácie. ()