Nacističtí pohlaváři: Heinrich Himmler a Adolf Eichmann

(TV film)
  • Itálie Nazi Hierarchs: Heinrich Himmler & Adolf Eichmann
všechny plakáty
Itálie, 2008, 45 min

Heinrich Himmler (a.z.), Adolf Eichmann (a.z.)

Tento dokument představuje život a činnost Heinricha Himmlera, hlavy SS – policie, vytvořené Hitlerem jako hlavní nástroj nacistického útlaku - od roku 1942 a Adolfa Eichmanna, který vedl oddělení pro židovské záležitosti v gestape od roku 1941 až 1945 a byl šéfem operací při deportaci tří milionů Židů do vyhlazovacích táborů. (Doku CS)

Volodimir2

Historický dokument a taliansky, myslím si, že to už samo od seba niečo naznačuje. 1. diel Heinrich Himmler v trvaní 23 minút a 42 sekúnd nám za pomoci archívnych záberov stručne poukazuje na život tohto vojnového zločinca. Ale do roku 2008 bolo už niekoľko otvorení archívov a my sme sa z tohto dokumentu nedozvedeli nič nové. Tak aspoň niečo nového. Vtedajší mníchovský policajný prezident Heinrich Himmler nariadil zriadiť 1. nemecký koncentračný tábor pre 200 tisíc ľudí, ktorý otvoril v marci 1933. 23.4.1645 ponúkol spojencom jednanie o separátny mier, 29.4. ho Hitler zbavil všetkých funkcii. Švédsky lekár Heinricha Himmlera, Felix Kersten zariadil tajnú schôdzku 21. apríla 1945 medzi Norbertom Masurom (člen švédskej pobočky Svetového židovského kongresu) a Heinrichom Himmlerom. Himmler požadoval bezpečný útek a za to prisľúbil ušetriť život 7000 žien z koncentračného tábora Ravensbrück. Tieto ženy boli prepustené a umiestnené v táboroch v južnom Švédsku. Ďalej sľúbil ušetriť životy ďalších 60 tisíc Židov v koncentračných táboroch. V decembri 1945 na Svetovom židovskom kongrese bol prednesený ďakovný list Himmlerovi za záchranu židovských občanov Ďalších 20 minút dokumentu je venované Adolfovi Eichmanovi. A opäť niečo nového. Chodil na rovnakú školu ako Adolf Hitler (ale o 17 rokov neskôr), často chodil do Terezina vyberať židov na transport na východ, odtiaľ pochádza jeho výrok „sto mŕtvych je katastrofa, milión mŕtvych je štatistika“. Dovádzalo ho do zúrivosti, keď ho niekto fotografoval, dotyčnému zničil fotoaparát, ale zároveň mu za neho zaplatil. Pred odchodom na popravu agentovi MOSSADu povedal „dúfam, že ma všetci budete nasledovať“. Na záver by som chcel upriamiť pozornosť na skutočne historický unikátny seriál Guida Knoppa Hitleroví muži, 1996. Tento seriál bol vyhodnotený, ako 31. najlepší na svete. Takže rozhodne radšej si pozrite tento nemecký dokument. ()