Jako sen

(festivalový název)
všechny plakáty
Írán, 2012, 94 min

Mladá svobodná dívka, z níž vlezlí sousedé nespouštějí oči, se topí v dluzích, které se zoufale snaží splácet. Půjčuje si, kde se dá. Do patové situace ji pak dostává muž bez skrupulí, jenž jí nabídne nekonvenční cestu jak problém vyřešit. V tu chvíli, na chladné zimní ulici Teheránu, nabere dívčin život náhlý obrat. (Festival íránských filmů)

Jaro_slav

Syrový, surový. Viděno jako závěrečná projekce festivalu íránských filmů. Ve Světozoru maj fakt nepohodlný sedačky, kuli velkýmu sklonu opěradla moje prdel zažívala íránskej středověk, což umocnilo nepříjemnej dojem z děje filmu. Nepamatuju si, že by v tom kromě úvodní scény byla nějaká filmová hudba, a mám pocit, že veškerý ruchy a dialogy byly natočený přímo na place - žádný postsynchrony. Hlavní postava - Roya - mi připomínala Ofku: jednak vzhledem, což je dost nabíledni, když Marthy otec je Syřan, jednak svym zápasem s životem, kterej stojí za hovno. A v Tehranu ještě víc než v Karlíně. Největšim kladem filmu je kamera, která (převážně ruční) dovede nekonečnou nečinností při detailu umocnit v divákovi pocit bezvýchodnosti, sledováním Royi po schodišti navodit správnej pocit obav a přeostřením z herců na eMDéčko prolétávající jim nad hlavama ukázat, že i když jsou v prdeli, lidi furt o něčem sněj - třeba o dálkách. Nevyřčenost konce k tomuhle druhu filmů patří a je na divákovi, jestli si pro sebe vybere filmovej hepyend nebo životní realitu. 70% ()