Droga sterco di Dio

všechny plakáty

Kusko.t2

„Ak sa tomuto filmu podarí zachrániť aspoň jeden ľudský život pred zničením, jeho výroba nebola zbytočná.“ Mondo Stelvia Massiho orientované čisto na drogový priemysel v krajinách ako Kolumbia, Hong Kong, Thajsko, New York a iné..., sa nebráni poukázať na obchod s narkotikami, vyšetrovanie či následky užívania a pašovania drog dokumentárnou formou tvrdej reality. Drogy ako zdroj moci a pádu, bohatstva a choroby, kultúry či beznádejnej závislosti tu vždy boli a budú pokiaľ bude človek kráčať na Zemi. Samodeštruktívne sklony, útek pred realitou či honba za extázou a uvoľnením sa talianska produkcia rozhodla pojať nie ako pestrofarebný trip za opojnou halucináciou, ale ako smrťou nasiaknutú filmovú špongiu plnú dier po vpichoch váľajúcu sa kdesi na smetisku. Predávkovanie, vojny drogových kartelov, pestovanie a výroba, pašovanie cez hranice a distribúcia, to sú neoznačené kapitoly dokumentu smerujúce k pitevnému stolu. Ako som sa niekde dočítal, údajne existovala dokonca aj snaha pretlačiť tento titul aj do španielskych škôl ako edukačný materiál, ktorého cieľom by bolo u detí vyvolať šok z videného, aby sa od drog držali čo najďalej. To myslím ale nikde neprešlo. Predsa len zostrih v uncut podobe môže rozhodiť aj nejedného nepripraveného dospelého, nie to ešte dorast. Spomeňme ale na edukačné shockumenty z USA pre podporu bezpečnej jazdy autom na amerických cestách, že. Ako sa hovorí - Iný kraj, iný mrav. ()