Mikrozrození

(festivalový název)
  • Velká Británie Microbirth
Velká Británie, 2014, 60 min

Během přirozeného porodu osidlují tělo novorozence mikrobi, kteří jsou pro naši imunitu nezbytní, a narušení tohoto procesu může mít dopad na naše zdraví. V průběhu života totiž hostíme ve svém těle až triliony bakterií. Snímek Mikrozrození ukazuje, že jejich význam pro naše zdraví ještě neumíme docenit. Režisérské duo Toni Harman a Alex Wakeford ve svém filmu zpovídá vědce a odborníky z různých oborů, jejichž odborné poznatky přibližují animace mikroorganismů. Dokument představuje méně známá odvětví vědy, jako je epigenetika, zabývající se změnami v genové expresi nebo studiem mikrobiomu, tedy světa organismů lidského těla. Lidské buňky tvoří pouhých 10 % ze všech buněk našeho těla, zbytek jsou jiné mikroorganismy tvořící specifický ekosystém. Studie ukazují, že podstatná část našeho mikrobiomu vzniká již při porodu. Autoři filmu se proto snaží otevřít diskusi o umělém zasahování do porodu, jež dle nich může mít negativní dopad na budoucí zdraví lidstva. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

Viděno na AFO 2015. Vskutku interesantní snímek. Věděli jste, že 60% lidí umírá na nepřenosné nemoci? Nebo že v roce 2030 všichni zkrachujeme kvůli bankrotu zdravotnictví, který nastal kvůli nákladům na léčení? Věděli jste, že lidské tělo obsahuje 10x více mikrobiotických buněk než těch lidských? Čili, že jen 10% ze všech buněk v našem těle je lidských? Nebo, že plesnivý meloun je výborným zdrojem penicilinu? Jojo... tohle a mnohem více se tu dozvíte... jako po zhlédnutí snímku máte velmi divný pocit, že jste úplné nic, úplně nemocní a všichni brzo zkolabujeme. Taky si vemte ponaučení, že zásadně rodit normálně. Když rodíte císařem, už tehdy vašemu dítěti dáváte malou šanci k tomu, že bude naprosto zdravé. Nebo roďte císařem a pak mu přetřete ksicht a celé tělo látkou, kterou jste vytřeli při porodu vaginu matky... jooo.. já tu nechutná nejsem, to tam fakt bylo.. názorně... Ne ale vážně je tu spousta zajímavých faktů, zajímavé studie atd., ale v závěru to vlastně nevyznělo úplně, jak by mělo. "You are what your grandmother ate." ()