Dominanty

všechny plakáty
Slovensko, 1996, 17x26 min

Jednotlivé časti:
1.-Jednotný katolícky spevník -Televízny dokument o vzniku Jednotného katolíckeho spevníka a jeho začlenení a používaní v liturgickej hudbe katolíkov západného obradu na Slovensku.
2.-Nížiny -Dokumentárny film o presídlencoch v rôznych obciach, ich viera, spomienky. Evanjelická cirkev a kostoly, cirkevné budovy. Podunajská nížina, rieka, polia. Kostol na fotografii. Andrej Kvas, senior Dunajsko-nitrianskeho seniorátu vo výslužbe, rozpráva o oblastiach pre presídlencov, o evanjelickej cirkvi. Plagáty Matice slovenskej, staré známky. Dediny pri Leviciach, Komárne, Nových Zámkoch, Galante, Dunajskej Strede, Senci. Hovorí babička presídlená z Maďarska, dedina pri Komárne, domy, škola. Hovoria ďaľší presídlenci. Zápisnica z 1. seniorálneho konventu Dunajského seniorátu v r.1949. Foto - Július Dérer. Pohľadnice Evanjelickej cirkvi Augsburgského vyznania. Evanjelický kostol - exteriér a interiér, obrazy, biblia. Tranského kancionár - cirkevná kniha pre bohoslužby. Rozostavané cirkevné kultúrne centrum v Leviciach.
3.-Nový evanjelický spevník -Televízny dokument o Prvom evanjelickom spevníku na Slovensku.
4.-Štefan Németh-Šamorínsky -Televízny dokument o živote a diele Štefana Németha-Šamorínskeho, významného slovenského hudobného skladateľa, autora mnohých nábožných piesní, dlhoročného regenschoriho v bratislavskom dóme. Vo filme sú použité dobové čb zábery - Šamorínsky hrá na klavíri.
5.-Dóm svätého Martina -Televízny dokument o významnej historickej a sakrálnej pamätihodnosti mesta Bratislavy - Dóm sv. Martina.
6.-Z horniakov na dolniaky -Akademik Ján Kmeť, Nový Sad v Juhoslávii, významný slovakista hovorí o presťahovalcoch, ktorí si "zatvrdile" udržovali kultúrne a náboženské tradície a morálne kréda svojej domoviny, slovenskú sebaúctu. Spomína mená ako Abaffyovci, Felix Kutlík, kňaz Petrovský, spisovateľ Peťkovský /písal o rode Kolényiovcov - ev.kňaz, brat učiteľ//, Štefan Holola - predstaviteľ štúrovského hnutia na Dolnej zemi, evan.kňaz Vladimír Hurba /syn Jozefa Miloslava Hurbana/...na svadbách sa stretávala slovenská inteligencia, utvrdzovalo sa tu slovenské národné povedomie, slovenská sebaúcta...Koncom 19.st.prišiel do Aradáča aj starý otec Jána Kmeťa, učiteľ Demčák, neskôr národovec Štefan Vierg.O súčasnom spôsobe života a práci sedliakov hovorí Jurajj Čeman ml. z Aradáča, - o aktivitách evan.zboru evan.kňaz Štefan Valášek z Aradáča.
7.-Obrazy viery -Filmový dokument poslucháča IV. ročníka katedry dokumentárnej tvorby VŠMU Miroslava Vermeša. Ikony 16.storočia na Slovensku. Film bol nakrútený v Štátnom múzeu ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, v Šarišskom múzeu v Bardejove, v kostoloch v obciach Miroľa, Krivé, Uličské Krivé, Bodružal. Horiaca sviečka, ikony, drevený pravoslávny kostol - exteriér, interiér, ikony - rusínsko-ukrajinská kultúra, zobrazené miestne a spoločenské motívy. Omša v pravoslávnom kostole, ikony - detaily. Prijímanie detí a dospelých.
8.-Nitriansky kódex -O pamätihodnostiach.
9.-Prof. Karol Gábriš -Dokumentárny film o profesorovi ThDr. Karolovi Gábrišovi, dekanovi Evanjelickej bohosloveckej fakulty. Pohreb na cintoríne, obrad v kostole. Stará fara v Pezinku, kostol. K.Gábriš hovorí o svojom živote a práci. Veriaci v kostole. Súkromie s manželkou. Svadobný obrad v kostole, krst. Prednáška na hodine teológie. Koncert v kostole.
10.-Svätý Gorazd -Relacia o sv. Gorazdovi, prvom po mene známom slovenskom svätcovi, kňazovi, učencovi a literátovi z cyrilometodského obdobia.
11.-Ajhľa, človek... -Dokument o živote a diele maliara Jozefa Bezáka na pozadí vidieckého života poznačeného kolektivizáciou v rokoch "budovania socializmu" na Slovensku.
12.-Vojtech, biskup - mučeník -O živote a pôsobení svätého Vojtecha.
13.-Soľ a svetlo -Dokumentárny film o živote pátra Andreja Dermeka, doc. THDr. Hovorí o svojom živote, mladosti, v 50-tych rokoch bol odsúdený a bol v rôznych väzeniach, hovorí aj o súčasnosti. Sväté obrázky, sochy. Deti na bicykloch v dedine. Kostol, obrazy. Predstavenie pouličných bábkárov. Chlapci na kolieskových korčuliach. Kaštieľ v Žiari nad Hronom, interiér a exteriér. Väznica. Kostol, mužský spevácky zbor. Väznica, interiér, zvuk poplašného zariadenia, exteriér. Let vrtuľníka. Čítanie z biblie. Ježiš na kríži. holub na ulici. Panoráma Bratislavy večer.
14.-Pribinove slávnosti v Nitre 1933 -Dokumentárny film o Pribinových slávnostiach v Nitre roku 1933 nadväzujúci na vyše tisícročnú kresťanskú tradíciu založenia prvého kresťanského chrámu na území Slovenska.
15.-Mikuláš Schneider-Trnavský -Hudobný skladateľ, jeho dielo a odkaz.
16.-Mám knihu zdedenú -O vydavateľstve Tranoscius, ktorý vznikoll v roku 1997 pri príležitosti jeho jeho storočnice. V relácii bol použitý úryvok z básne Emila Boleslava Lukáča: Mám knihu zdedenú.
17.-A svetlo večné nech im svieti... -Každý rok si na sviatok Dušičiek pripomíname tých, ktorí nás predišli do Večnosti. V relácii sa rímskokatolícky kňaz zamýšľa nad časným i večným životom. Jeho výpoveď dáva nádej na Vzkriesenie pre všetkých, ktorí veria Zmŕtvychvstalému Kristovi. (RTVS)

Filmotéka

Uživatel Formát Jazyky Přidáno Pozn.
roswelll DVD
09.02.2019