Inaugurační koncert České filharmonie

(koncert)
Hudební / Dokumentární
Česko, 2012, 92 min

První český orchestr v čele s mezinárodně uznávaným dirigentem Jiřím Bělohlávkem v atraktivním koncertním programu. Pod taktovkou Jiřího Bělohlávka vstoupila do své 117. koncertní sezóny Česká filharmonie zahajovacím koncertem, který se konal 4. října 2012 v Dvořákově síni pražského Rudolfina. V programu zazněly skladby Vox clamantis – symfonická věta pro tři trubky a orchestr Petra Ebena,"Osudová" symfonie Ludwiga van Beethovena, Pět raných písní Gustava Mahlera a Sinfonietta Leoše Janáčka. Jako sólista v Mahlerově vokální tvorbě vystoupil kanadský, světově proslulý barytonista Gerald Finley. Během čtyř let se vytvořila nová éra našeho prvního symfonického tělesa, které dnes nese plně uměleckou pečeť šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Ten se vrátil za dirigentský pult v pražském Rudolfinu po dvaceti letech. O svém několikrát odkládaném rozhodnutí přijmout tuto čestnou funkci v čele renomovaného českého orchestru Jiří Bělohlávek řekl: „Teprve generální ředitel ČF David Mareček mi nabídl jasnou koncepci, která jde ruku v ruce s celkovou reformou České filharmonie, která je podle mne nezbytná". (Česká televize)