Tales of Two Who Dreamt

• Mexiko Historia de dos que soñaron

Marze

Dokument je aktuální i pro naši zemi. Pamatuji si na hromadnou emigraci Romů od nás do Kanady, která přijala ideologii multikulturalismu již v 80. letech a sháněla novou pracovní sílu za původní obyvatelstvo neschopné se příliš rozmnožovat. Když kanadská vláda poznala s kým má tu čest, uvalila tehdy na všechny české občany vízovou povinnost. Romové jsou u nás oficiálně sociálně vyloučená komunita a od 14. století se s "bílýma" prakticky nemísí. Vina je na obou stranách. Mentalita Romů je orientace na bezprostřední uspokojování potřeb, intenzivní vazba na širokou rodinu, malý zájem o standartní vzdělávání a individuální vyniknutí, pocity ohrožení většinovou společností, jiný postoj k práci, rozdílné pojetí času, jiné pojetí čistoty, odlišný vztah k bydlení a jeho okolí, jiné pojetí pravdy a cti, odlišné vnímání křivdy a způsoby jejího odčiňování, jiné rozlišování mezi fantazií a realitou, jiné druhy mezigeneračních vazeb. Když si například učitelka na základní škole předvolá na domluvu otce, ten nic nezmůže, protože v jejich komunitě rozhoduje "král". Něco z tohoto se v tomto dokumentu objevilo více, něco méně. Není třeba jasné jestli ten mladý pár musel podle tradice odevzdávat peníze širší rodině. Pro rodiče polehávající na posteli by se hodil staročeský výraz "ložírovat a nic nedělat". Když se podíváte na obyvatele romských paneláků u nás , třeba v Chánově, máte pocit, že mají nikdy nekončící párty. Celý den postávají venku a baví se. Chánov je také asi nejzázračnější sídliště. Přestože v nocí svítí do daleka, ale spotřeba elektřiny je nepatrná, protože mají místní tajné přípojky, nebo ji neplatí. Dokument poskytuje na otázky života Romů v Torontu dost málo odpovědí. Informace dostáváte útržkovitě. Když otec říká manželce "musejí jíst vlastní hovna", v žánru romantické komedie, kde dobře situovaní, pohlední hrdinové obvykle neřeší existenční starosti by to znělo vtipně, ale v tomto sociálním dramatu to legrační není. Mimochodem v přírodě se některá zvířata na jezení hoven druhých živočichů specializují, protože obsahují 20% využitelných bílkovin. Jedno je Romům ale třeba uznat. Minimálně u nás a na Slovensku jsou nejúspěšněji rozmnožující se společenskou skupinou. Jak říká Vladimír Komárek, vysokoškoláci (často se zmohou jen na jedno dítě, nebo mnohdy studují doktoráty do 35 let ) jsou skupina, která na sobě páchá holocaust. Z hlediska tohoto úhlu pohledu je romská rodina v dokumentu sociálně velmi úspěšná. ()