První nálet

(TV film)
  • Velká Británie Zeppelin: The First Blitz
Velká Británie, 2007, 49 min

Čas před současným pozorovatelem milosrdně skryl různé dávné události a tragédie. Oběti bombardování Velké Británie z doby 1. světové války si však nezaslouží být zapomenuty... Náletům vzducholodí Zeppelin se přezdívalo Železné hromy. Během první světové války zblízka seznámily britskou veřejnost s novou nepříjemnou strategií. Do podzimu 1916 ovládla Londýn vlna paniky. Stovky tisíc lidí utekly z města. Mnoho jich hledalo úkryt hluboko v podzemí. Smrtícímu bombardování padlo za oběť 1500 životů. Hrůza z nebes se bohužel stala typickým rysem všech válek vedených v průběhu 20. století. Tento dokumentární film zachycuje vůbec první nálet cílený roku 1915 na město Great Yarmouth v Norfolku a popisuje jeho následky na britskou morálku. (TV Prima)

bagger95

Poměrně zajímavý dokument, jehož hlavní přednost tkví v tom, že jeho téma není ohrané. Ačkoliv mohl obsahovat ještě více informací, řekl bych, že je natočený docela slušně. O náletech vzducholodí v první světové válce jsem něco málo věděl, ale tento snímek mi ukázal dosud neprobádané vody. Když ho za několik let uvidím znovu, určitě se zlobit nebudu. ()

Marze

Dokument o asi pro většinu diváků málo známém bombardování vzducholoděmi se šťastným koncem. ()