Za živé rieky

• Slovensko Ochrana prírody Podunajska (neoficiální název) (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2016, 39 min

Vo filme je rozoberaná tematika umelého prehradzovania riek a toho, čo to spôsobuje s miestnou krajinou v krátkodobom až dlhodobom horizonte. Rôzni aktivisti, či ekológovia tiež rozoberajú problém legislatívy a konfrontovania sa so záujmami podnikateľských skupín. (Marek1991)

Marek1991

Napíšem len toľko, že som podpísal petíciu k tomuto, že som sa zúčastnil protestu proti vodnej elektrárni pri Novom Živote minulý rok, ktorý bol úspešný, že som sa odfotil s danou ceduľkou Za živé rieky a tuším som sa aj videl v danom dokumente. Bývam pri Malom Dunaji, kde sa veľa z dokumentu natáčalo a tak mi to nie je ľahostajné. Popísaný problém tu bol dobre, akurát sa k tomu pristupuje ako sa pristupuje, no mám pocit, že situácia sa zlepšuje. ()

Copacabana

Krátky, ale výstižný. Takto by sa dal charakterizovať tento dokument, ktorý pojednáva o problematike ochrany vôd na Slovensku. Na začiatku bola spomínaná už priam odveká otázka prekážok na vodných tokoch vo forme priehrad a vodných elektrární. Tie sú problémom pre migráciu organizmov a zabraňujú prirodzenej dynamike rieky. Elektrická energia pochádzajúca z vodných elektrární sa u nás využíva ani nie z tretiny. Tým pádom je mnoho malých vodných elektrární, ktoré sú úplné zbytočné, nefunkčné a nevyužívajú sa. A bolo by treba ich zrušiť-revitalizovať a nie budovať nové. Bohužiaľ, táto téma je niekedy ako boj s veternými mlynmi.. prečo? Treba si pozrieť https://www.youtube.com/watch?v=w81ydQcpbRU. Film je na vysokej úrovni čo sa týka obsahu, informácií, objektivity, viacerých uhlov pohľadu na danú vec a inteligentný človek si myslím že z tohto vyvodí určité závery. Ako bonus som rada videla známe tváre z Prif UK-u. ()