Jmenuji se Jazz: Rodinná proměna

Reality-TV
USA, 2015, 24 min

Účinkují:

TS Madison

Naše pohlaví se určuje při porodu, ale gender, vnitřní představa o tom, co je ženské a co mužské, se rozvíjí s tím, jak rosteme. Většina z nás zapadá do genderových stereotypů: dívky si hrají s panenkami a chlapci s autíčky. Ale u některých dětí to není tak snadné. Seznamte se s 11letou Jazz. Ráda si češe vlasy, je posedlá mořskými pannami a jejím snem je jet na divadelní tábor. Je to typická americká dívka. Přesto se narodila s pocitem, že má "holčičí mozek v chlapeckém těle". Jazz je transgenderka. Už od malička vykazovala Jazz známky toho, co lékaři později diagnostikovali jako genderovou poruchu identity. Podle Jazziných rodičů, Grega a Jeanette, tíhnulo jejich nejmladší dítě ke všemu holčičímu hned od malička. Ale teprve po přelomové oslavě pátých narozenin, které Jazz strávila v dívčích plavkách, začala oficiálně žít jako děvče. Nyní, o šest let později, dál jen vzkvétá. Její boj o zařazení do společnosti ale teprve začal. (Discovery Channel)

PeterFLJilek

Páči sa mi, ak sa žáner reality využíva na chválihodnejšie ciele, čo sa v prípade tejto šou vydarilo. Transrodové osoby sú v queer komunite stále najstigmatizovanejšou menšinou, a preto ukázať ich bežný život, radosti aj problémy, ktorým čelia, môže pomôcť niektorým ľuďom odbúrať vlastné predsudky, nenávisť a strach z nepoznaného. Jazz chce žiť úplne normálny život dievčaťa/ženy, ale musí na to vynakladať príliš veľa energie. Treba tiež povedať, že patrí k tým šťastnejším, má vynikajúcu rodinu a dobrých priateľov. I preto sa stala hlasom detí a tínedžerov, ktorí pre svoju rodovú dysfóriu trpia, dokonca zomierajú. ()