Mein Name sei Altmann - Das zweite Leben eines Kriegsverbrechers

(TV film)
  • angličtina Call Me Altmann - The Two Lives of a War Criminal (více)
Německo, 2015, 45 min (Alternativní 52 min)

Scénář:

Peter F. Müller

Kai Hermann

Toto je príbeh jedného z najbrutálnejších nacistických zločincov - tzv.mäsiara z Lyonu - Klausa Barbieho. Tento dokument ponúka nový, šokujúci pohľad na Barbieho aktivity počas Studenej vojny. Bývalý nacistický dôstojník pracoval po Druhej svetovej vojne nielen pre spravodajské služby, ale aj ministerstvá a vlády. Pod menom Altmann pokračoval Barbie vo svojej zločineckej kariére aj v Južnej Amerike, kde pomáhal diktátorským režimom v Bolívii. Tvorcovia filmu sa vydali po stopách Klausa Barbieho v Nemecku, Francúzsku a Bolívii. (STV)

Volodimir2

Dokument o Klaussovi Barbiem ma veľmi sklamal, je to síce dokument o mäsiarovi z Lyonu, ale otázka 2. svetovej vojny a jeho vyčínanie v Nemecku, Holandsku a hlavne vo Francúzsku sú tu len druhoradé. Okrajovo sa tu objavili informácie o mučení Jeana Mulena (jeho úloha vo francúzskom odboji viď dvojdielny film Jean Moulin, 2002), ale aj nepriama vina na smrti 44 židovských deti (úžasný dvojdielny film Madam z Izieu z roku 2007) ale ďalších takmer 4000 ľudí sa už detailnejšie vo filme nespomína. Hlavnou ideou filmu je jeho následná spolupráca so západnými spojencami, ktorí mu umožnili sa vyhnúť súdnemu riadeniu. Najskôr začal pracovať pre Britov a v boji proti komunistom potom v prospech americkej tajnej služby CIC, ktorá mu zariadila tajnú identitu, necelé 3 roky potom, ako bol v neprítomnosti odsúdený vo Francúzsku k trestu smrti. Stal sa s neho Klaus Altman (krycie meno Orol) s teplým miestom v Argentíne a Bolívii. V 60-tych rokoch pracoval aj pre nemeckú BND (západonemeckú tajnú službu). Tvrdo sa realizoval aj v Bolívijských politických a narkomanských kruhoch. Spravodlivosti však neušiel, v roku 1971 ho vypátrali lovci nacistov, manželia Serge a Beate Klarsfeldovci (židovské deti, ktoré prežili holokaust vo Francúzsku), ale v tomto období bolívijská vláda nebola naklonená k jeho vydaniu, to sa zmenilo až v roku 1983 kedy padol diktátorsky režim a Klauss Barbie bol vydaný do Francúzska. Tu bol v roku 1987 postavený pred súd a odsúdený za zločiny proti ľudskosti na doživotie. ()

MikO_NR_1909

Vypäto vygradovaný dokument s výbornými dramatickými momentmi, informáciami z prvej ruky a chladným vyhodnocovaním Barbieho (ala Altmanových) aktivít. Trochu ma zamrzelo, že retrogradná osnova sa prieč 50-rokmi začne prílišne koncentrovať na nacistickú kartu a rozlezená zodpovednosť za osud bolívijského chaosu ostane visieť v zapadnutom prachu. Oceňujem motív a spôsob odrozprávania, ktorý sa ťažko v učebniciach dejepisu dozviete (ešte v takejto interaktívnej forme), ale chýba tomu vnútornejší impulz a vzťahové prepieranie, ktoré sa minutážou značne zúži na jednu osobu (na to, aká zložitá problematika krajnej pravice v krajine dosluhovala). ()