Město mého syna

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1988, 7 min

Režie:

Vladimír Kunc

Dětská procházka socialistickou realitou. (Česká televize)

Slarque

Autor měl výborný nápad a svět z tohoto pohledu blíž k chodníkům vypadá opravdu jinak. Plus perfektní pozorovací schopnosti a smysl pro detail. ()

ibeh

Bylo to amatérské, ale trefné. Pohled chlapečka na okolí z jeho výšky fakt zajímavý nápad. Nepořádek, letáky se socialistickými hesly, nástěnky se zasloužilými pracovníky, fronty u dnes běžných obchodů. SSSR ještě stále náš vzor. Na to opravdu nemám hezké vzpomínky, všechny tyhle věci už mě hodně štvaly. I na gymplu na začátku 80. let. V 88. jsem byla mladá, zakládala jsem rodinu, vnímala jsem již politické uvolňování ve společnosti a na to ráda vzpomínám. Věřte, že 90. léta jsem si velmi užívala. ()

SeanLSD

Rozpad socializmu na malomeste z perspektívy malého chlapca pobehujúceho v sviežom osemdesiatkovom rytme ošuntelou krajinou svojho detstva - alebo Čo zostalo z toho sľubovaného nového sveta po 40 rokoch bačovania komunistov. Naozaj prefíkaný spôsob kritiky by samozrejme súdruhom neušiel, ale v tej dobe sa už rozpadali aj oni sami… Najparadoxnejšie na tom je, že nám tie šedivé reálie vďaka chytľavej dynamickej forme filmu vyznievajú až nostalgicky. ___ Svoj profil na databáze by si určite zaslúžili aj ďalšie autorove filmy, minimálne OČEKÁVÁNÍ ČASU a FRAGMENTY REVOLUCE z roku 1989, svojim spôsobom priamo nadväzujúce na tento kraťas. ()

Autogram

Prechádzka malého chlapca socialistickým mestským bordelom, ktorý má oproti dnešnému kapitalistickému pre mňa nejaké nostalgické čaro. Nedokončené stavby, nástenky, rozpadnuté mozaiky, rad pred papierníctvom. Škoda toho nepodareného strihu zvuku, ktorý s obrazom neladil, Müllerove Po schodoch sa mieša s vojenským pochodom pričasto. ()