NY84

Drama / Hudební / Romantický
Francie / USA, 2016, 80 min

silentname

"NY84" som chcel vidieť. Bol som zvedavý, či sa konečne prelomí prekliatie Cyrila Morina, ktorý sa rozhodol vždy o všetko postarať sám a zrežíroval dva filmy, kde som nebol spokojný ani s jedným. Tento film však vyzeral zaujímavo. Minimálne v rámci toho o akú story pôjde a čo chce reprezentovať. Takže som dal pánovi Morinovi ďalšiu šancu a tentokrát sa to konečne vyplatilo. "NY84" totiž nie je len filmom troch priateľov, ktorí si v 80-tych rokoch založia kapelu a chcú fungovať spolu. Sledujeme ich začiatky a postupne prechádzame až k tým najsmutnejším momentkám. Alebo možno nie postupne, pretože tento film nemá jednoznačné rozprávanie. Čo ho robí aj trošku zaujímavejším. Niekedy to dokonca pôsobí ako by sa z toho robil taký polo-dokument. Pretože herci často rozprávajú do kamery a vysvetľujú okolnosti toho čo sa akurát deje. Hudba vo filme je dobrá, štýl tomuto filmu sedí a mám pocit, že aj herci sa tomu snažili dať maximum. A minimálne mám pocit, že emócie vo filme padli všetky na úrodnú pôdu a fungujú. Človek si rovnako uvedomí, že AIDS toho v 80-tych rokoch skutočne vyzabíjal veľmi veľa a je mi ľúto všetkých životov, ktoré museli takto zhasnúť. Je to určite veľmi nepríjemné a veľmi smutné, lebo je jedno či je človek mladý, či starý, či muž či chlapec, či žena či dievča, všetkých to zabije úplne rovnakým spôsobom. A to som si z filmu reálne odniesol a to vo mne zanechal. Možno nie najlepším filmom s touto témou ale rozhodne sa tu Cyril Morin snažil urobiť dobrý film. A v tomto ho minimálne musím oceniť. Dúfam, že bude takýmto smerom pokračovať a skončili sme s filmami ako bolo "Hacker´s Game". Lebo toto bolo dobré. Hodnotenie: B- ()